Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявляє про порушення Росією прав військовополонених.

«У Держдумі Росії пропонують примусити полонених українських військових здавати кров для поранених окупантів, цей факт свідчить про аналогію звірств, нацистів у концтаборах під час Другої світової війни. Така практика примусового донорства була поширена в нацистських концтаборах. Вʼязні Бухенвальду, які вижили, згадували, що у них брали кров для солдатів Вермахту, при цьому людей морили голодом і змушували працювати. Росія грубо порушує статтю 26 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Звертаюся до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення РФ в Україну врахувати ці факти порушень прав військовополонених Збройних сил України», – йдеться у повідомленні від 24 квітня.

Крім того, Денісова повідомила, що «у порушення Женевської конвенції 1949 року країна-окупант утримує полонених українських вояків у колоніях загального режиму, не здійснивши перепрофілювання в’язниць у табори для військовополонених».

Військовополонені ЗСУ, за її даними, перебувають у колоніях загального режиму у Ростовській області РФ. «Для цього окупанти розселили одразу дві пенітенціарні установи на півдні Росії: колонію загального режиму №1 у місті Звєрєво, а також № 12 у Каменську-Шахтинському поблизу російсько-українського кордону».

Денісова вказала, що правила поводження із полоненими регламентуються Конвенцією про поводження з військовополоненими і додатковими протоколами до неї, ухваленими в 1977 і 2005 роках: «РФ в 2019 році денонсувала Протоколи 1 і 2 до цієї конвенції, але, попри це, країна-окупант зобов’язана виконувати принципи, викладені в тексті Конвенції про поводження із військовополоненими, станом на 1949 рік».

Раніше омбудсмен заявляла, що українські жінки-військові, яких визволили з російського полону, були піддані катуванню і жорстокому поводженню – полонених роздягали догола в присутності чоловіків, змушували присідати, обрізали волосся. Також, як вона вказувала, військових із острова Зміїний «у палатках тримали без їжі, без води на морозі, з обмороженими кінцівками, на них спускали собак».

Російська сторона заяв Денісової не коментувала, проте раніше звинувачувала Україну в нібито відмові дотримуватися Женевської конвенції щодо військовополонених. У МЗС України ці заяви назвали черговими фейками. ОБСЄ ж у своєму звіті 13 квітня, вказуючи на те, що Росія чинила в Україні воєнні злочини, вказала і на певні порушення міжнародного гуманітарного права з боку України, зокрема у ставленні до російських військовополонених, яких на початку повномасштабної війни оцінювали як злочинців, а не як комбатантів. Натомість уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова 11 квітня запевнила Радіо Свобода, що з військовополоненими РФ поводяться відповідно до Женевської конвенції.