Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Польща є “об’єктом гібридної атаки” з боку Німеччини та “ліволіберального мейнстриму”. Про це він сказав в інтерв’ю газеті Tygodnik Sieci, яке цитує канцелярія польського президента.
За його словами, “настав час визнати, що Німеччина через Брюссель та ліволіберальний мейнстрим оголосили нетрадиційну війну” Польщі.
Він зазначив, що країна не входила б до союзу, де їй би “нав’язували чужі зразки”.
“Це не той союз, який ми хочемо. Поляки не погоджувалися на такий союз. З 1945 року нам нав’язували те, що мало статися в Польщі. Я переконаний, що поляки хочуть самі вирішувати, а не нас хтось до чогось примушує”, — сказав Дуда.
Польський лідер підкреслив, що “найкращим доказом того, що поляки цього не хочуть”, стала перемога правих сил у 2019 році та його перемога на виборах президента у 2020 році.
“Якби поляки хотіли виконувати диктат з-за кордону, то ні в 2019-му, ні в 2020-му вони обрали б не нас, а тих, хто хоче виконувати те, що їм говорять ззовні”, — резюмував він.
Президент Польщі Анджей Дуда раніше заявив, що Польща вже виконала всі вимоги Брюсселя, що стосуються незалежності суддів та верховенства права
“Наскільки мені відомо, ми вже виконали усі вимоги для того, щоб отримати кошти… Не думаю, що подальше задоволення очікувань іншої сторони дасть якісь результати. Польська сторона і так продемонструвала дуже багато доброї волі”, – сказав Анджей Дуда.
Окрім цього, він також розкритикував опозицію за “гру проти інтересів країни”.
“Ми добре знаємо, що є така група з Польщі, що провадить політику, яка суперечить базовим інтересам держави, і потирає руки, коли Польщі шкодять у Брюсселі. Група лівого спрямування, представники якої переважно представлені у Єврокомісії, хоче будь-якою ціною домогтися зміни влади у Польщі”, – заявив Дуда.
Президент Польщі Анджей Дуда звинуватив євроінституції у спробі “вплинути на свободу виборів” у країні на тлі повідомлень про те, що ЄС допускає призупинення виплат європейських коштів Польщі через зауваження до верховенства права та незалежності суддів.
“Якщо ця інформація підтвердиться, виглядає так, що євроінституції продовжують втручатися у польську політику і намагаються підштовхнути польське суспільство до зміни влади. Глибоко переконаний, що поляки не люблять, коли їм щось нав’язують, коли йдеться про питання нашої свободи, суверенітету і вибору керівництва. Ми боролися за те, щоб позбутися совєтських кайданів… і, сподіваюсь, поляки не допустять такого знову, – заявив Анджей Дуда. – Це явна спроба вплинути на свободу виборів у Польщі та чергова суперечність у демократичних принципах представників ліберального Заходу”.
Варшава здійснила деякі зміни до законодавства, але, наскільки відомо, їх не вважають достатніми для того, щоб забезпечити реальну незалежність суддів від політичної влади.
Раніше Rzeczpospolita навела слова представника Єврокомісії Марка Леметра про те, що Варшава де-факто сама визнала проблеми з виконанням базових критеріїв Хартії про базові права, а ці критерії стосуються коштів ЄС у всіх сферах.
Крім того, Financial Times з посиланням на анонімних співрозмовників у Єврокомісії повідомляло, що Польща наразі не має доступу до більшості з “коштів згуртованості” на 2021-27 роки через те, що Варшава й Брюссель ще продовжують суперечку щодо судової системи, а останні зміни у цій сфері Єврокомісія вважає недостатніми.
Нагадаємо, йдеться про 35 млрд євро з фонду відновлення економіки після пандемії коронавірусу, умовою отримання яких Єврокомісія висунула врахування зауважень євроінституцій щодо незалежності суддів та верховенства права. 1 червня Єврокомісія з певними умовами дала “зелене світло” польському плану відновлення економіки після пандемії на 35,4 млрд євро, який більш ніж рік був заблокований через суперечки між Варшавою і Брюсселем щодо незалежності польської судової системи, зокрема Дисциплінарної палати Верховного суду. У ЄС є критики цього рішення та спроби позовів. Урсула фон дер Ляєн захищає його, зазначаючи, що кошти не почнуть виплачуватися, доки Варшава не виконає відповідні умови.