f1f4674e3987

Поляки спільно з українцями реставрують об'єкти спільної культурної спадщини Польщі та України. Вже визначені об'єкти, за які візьмуться цього року, новину передає Корупція.інфо.

"Восени минулого року ці об'єкти вибрали разом з польськими та українськими експертами. Можливо, пам'ятаєте головні критерії, за якими вибираємо надгробки. Це цінність мистецька та заслуги для міста Львова особи, яка похована", – зазначив представник Міністерства культури та національної спадщини Польщі Міхал Міхальські.

Загалом відновлять дев'ять надгробків. Серед них могила Івана Франка та польського письменника та поета Северина Гощинського.

"Крім того, відновлять надгробки: Хонорати Боженцької, Юзефа Чуловського, який похований неподалік Івана Франка, Уршулі з Хшановських Ігнацевої, Францішка Яворського, Станіслава Кемпінського, Артура Міліковського та родини Скрипців", – додав директор ЛКП "Музей Личаківський цвинтар" Михайло Нагай.

Надгробки очистять від багаторічних нашарувань та наростів.

"Будемо роботи проводити традиційні, як і щороку: очищати від зовнішніх нашарувань, які нагромадилися впродовж років і доводити до первісного стану. Наскільки довго надгробок матиме добрий стан після реставрації, залежить, в якому місці він розташований: чи близько до зелені, чи багато моху. Якщо так, то тоді доволі часто потрібно робити косметичний ремонт, мити. А так, років 10-15 з надгробком нічого не відбувається", – розповів реставратор з Польщі Кшиштоф Юрков.

"Дуже добре працювалися з польськими колегами. Ми вже з погляду розуміємо один одного. Дається в знаки, що в нас в Україні не було школи з реставрації каменю і ми весь час щось для себе пізнаємо і десь можна казати, що ми за ті часи стали спеціалістами", – додав скульптор та реставратор Тарас Бенях.

Реставраційні роботи фінансує Міністерство культури та національної спадщини Республіки Польща. Цього року бюджет реставраційних робіт становить 450 тис. злотих (приблизно 2,6 млн грн).

За сім років співпраці на Личаківському кладовищі відреставровано майже 30 надгробків.