Генеральна прокуратура розпочала досудове розслідування щодо можливого тиску чинного президента Петра Порошенка на суддів у справі "Приватбанку".

На сайті Окружного адміністративного суду Києва йдеться, що його судді вимагають притягнути керівництво держави до кримінальної відповідальності за втручання в діяльність судових органів.

Судді звинувачують, зокрема, Петра Порошенка, міністра юстиції та голову НБУ у погрозах. Так вони називають критичні заяви, які пролунали 18 квітня на спеціальному засіданні РНБО, скликаному через визнання Окружним судом незаконною націоналізацію "Приватбанку". 

Тоді Порошенко доручив правоохоронним органам перевірити, чи є підстави для порушення кримінальної справи проти суддів за неправосудне рішення.

Нині за фактом тих заяв розпочато досудове розслідування. Стаття передбачає до трьох років ув'язнення.

Додамо, що Національний банк України програв апеляцію на рішення Окружного адміністративного суду Києва від 2 березня 2018. Цим рішенням суд скасував інспекційну перевірку "Приватбанку" 2016 року, через яку банк і визнали неплатоспроможним, а згодом – націоналізували.Як відомо, 3 2016 році, переконані в НБУ, були підстави для інспекційної перевірки "Приватбанку" – бо програму фінансового оздоровлення банку (погоджена з екс-акціонерами та топ-менеджментом) у самому банку не виконали. Перевірку здійснили і за її результатами "було встановлено, що план реструктуризації банком не виконувався, капіталу банку було недостатньо для дотримання вимог щодо нормативів капіталу та покриття кредитних ризиків".

Все це трапилося напередодні визнання "Приватбанку" неплатоспроможним та його подальшої націоналізації – адже до цього підвели висновки зазначеної перевірки, підтверджені незалежною міжнародною аудиторською компанією, яку залучив до перевірки сам "Приватбанк".

Як відомо, у  НБУ не погоджуються з рішенням суду і готують касаційну скаргу. 

Порядок та підстави для проведення планових і позапланових перевірок у банках регламентуються положенням Національного банку. У разі виявлення суттєвого погіршення фінансового стану банку Нацбанк має підстави для проведення відповідної перевірки,– пояснив позицію НБУ начальник управління претензійно-позовної роботи Віктор Григорчук.

За його ж словами, перевірка фінансової стійкості банків, а особливо системно важливих, є одним із пріоритетних завдань НБУ – для забезпечення фінансової стабільності в Україні.