Мені б хотілося, щоб за жодним з президентів не було хвостів, які можна було б розцінити як злочин, про це у своєму блозі пише Леонід Кравчук, передаємо його слова в оригіналі.
Інститут президенства формувався, коли я був головою Верховної Ради. Він створювався непросто, з сумнівами та глибоким аналізом. Тоді було багато дискусій та роздумів — чи потрібен він, чи готова Україна, її народ, до демократичних дій, пов’язаних з обранням лідера держави. Я думаю, що тоді зіграв роль приклад Росії. Коли там обрали президентом Бориса Єльцина, українські політики одразу ж заявили, що Україні потрібен президент. Але скажу відверто — моя позиція була відмінною, я вважав, що Україні потрібна парламентська держава. Тому й зараз, коли я чую оцінки президенства Януковича чи Ющенка, я незадоволений висновками. Правдивими чи неправдивими є підстави для цих висновків — може вирішувати тільки суд. Але вони кидають велику тінь на інститут президенства України. І така тінь залишилася й від президента Порошенка.
З боку юриста Андрія Портнова, Генеральної прокуратури та Державного бюро розслідувань пролунало чимало фактів, пов’язаних з можливою участю президента Порошенка у корупційних діях. Звичайно, я не можу говорити так це чи ні. Вважаю, що незалежно від того, хто ти є – президент, прем’єр-міністр, народний депутат — посада не має значення, якщо правоохоронні антикорупційні органи аргументовано довели дійсність фактів обвинувачення. Варто не просто говорити про це у ЗМІ, а дати можливість довести це в суді. Суд — єдина у демократичному суспільстві система, яка може винести вирок.
Варто дати можливість об’єктивно проаналізувати, зібрати всі факти і подати на розгляд, якщо треба спочатку до Верховної ради, а потім до суду. Я, звичайно, не хотів би серйозних поворотів, бо коли вже кілька з шести президентів мають заплямовану репутацію — це працює негативно для всіх. Мені б хотілося, щоб за жодним з президентів не було хвостів, які можна було б розцінити як злочин. Але ніхто з президентів не повинен мати якийсь імунітет, щоб його не розглядала правоохоронна система, прокурор чи слідчий, коли для цього є підстави. Всі перед законом рівні. І Петро Олексійович теж.
За 25 років після мого президенства мене вже розглядали десятки разів. Навіть говорили, що я маю хатинку у Швейцарії, я звертався до тих, хто це говорив: «Я куплю вам квитки — туди й назад. Їдьте та знайдіть там у реєстрі Кравчука Леоніда Макаровича, скільки у нього квадратних метрів, скільки будинок коштує. Якщо знайдете, я вам його одразу подарую та відшкодую усі ваші витрати на поїздку». Проте жодного бажаючого не знайшлось.
Я абсолютно спокійний, адже знаю, що за час свого президенства та після нього, я не брав участі у жодних корупційних схемах і не витрачав жодної копійки з державного бюджету, а займався своєю діяльністю у рамках норм моралі та українського законодавства. Якщо потрібно, я можу знову повторити все, що вже було та ще раз піти у Генеральну прокуратуру, дати будь-які свідчення. Якщо вони знайдуть документи, які доведуть, що я зробив щось чи завдав фінансову шкоду Україні – я готовий за це відповідати.