«У районі сімферопольського вокзалу два тижні тому було досить сильно відчутно трупний сморід, місцеві досліджували його локалізацію до товарних вагонів, що прибули до Сімферополя» – Таміла Ташева, заступник представника президента України в Криму, розповіла «Новому Часу» про те, що відбувається під час війни на півострові, який Росія використовує як військову цитадель.

«Крим – не лише база для запуску ракет у бік України, сюди також звозять трупи загиблих, це вже не є секретом навіть для тих, хто помічати війну не хоче», – розповідає Таміла Ташева.

«Точних цифр, звичайно, ніхто не знає, але похорони йдуть постійно. Ми стежимо за різними пабліками і телеграм-каналами, та й похорони кримських загиблих публічні. Списки загиблих та полонених, які нам надають до СБУ та ЗСУ, дозволяють відслідковувати тих, хто є мешканцями Криму. Ми вже ідентифікували 21 особу, які є уродженцями Криму, частина з них — ті військові, хто прийняв присягу Україні. Цих людей ховали у Євпаторії, Алупці та інших куточках Криму», – каже чиновниця.

«Хоронять лише кримських. За нашою інформацією, морги Криму забиті трупами військових – не кримчан», – додає вона.

Крім того, медична цивільна інфраструктура також використовується для російських військових цілей. Шоста міська лікарня Сімферополя, досить велика, повністю перетворилася на військовий шпиталь, лікарня в Джанкої, ряд садків та шкіл у північному Криму також приймають поранених російських військових. Тож реальні масштаби війни сховати вже неможливо.

Кримчани не хочуть відправляти своїх дітей до армії РФ, розуміючи, що вони можуть загинути на війні. Але уникнути повістки дуже складно.

З початку квітня у Росії стартує весняний призов, мобілізаційна кампанія також стосується окупованого Криму.

«Країна-окупант намагається активно закликати до лав армії кримських татар. Також військкомати РФ намагаються якнайшвидше, іноді маніпулятивним шляхом, підписувати контракти із солдатами термінової служби. І це також велика небезпека для громадян у Криму. Звільнитися від призову практично неможливо», – каже заступник представника президента України у Криму.

«Ми знаємо, що зараз багато сімей з дітьми призовного віку намагаються залишити півострів, через Керченський міст їдуть до РФ, звідти намагаються дістатися третіх країн – автомобілем до країн Балтії, або літаком – до Вірменії, Туреччини та ОАЕ. На жаль, останній шлях досить дорогий. Наприклад, квитки до Туреччини з аеропортів Росії можуть коштувати близько 2.000 доларів. Багато хто консультується, чи правопорушенням буде в’їзд в Україну з боку європейських країн, якщо Крим люди покидали через Росію. Ми пояснюємо, що це, звичайно, правопорушення, але в невідкладних умовах це найкраще з можливих виходів», – розповідає Таміла Ташева.

До слова, у Білорусі морги переповнені трупами російських військових. У лікувальних закладах Білорусі, крім збереження в силі розпорядження про резервування ліжко-місць у Пінську, Кобрині, Бресті та Дрогичині, зберігається контроль використання медичним персоналом мобільних телефонів та смартфонів.

Санаторії у Криму такожпереповнені пораненими. Їх так багато, що на лікування кинуто практично всіх медпрацівників окупованого півострова.

Про це в інтерв’ю OBOZREVATEL розповів заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.

Він розповів, що почалося з того, що в окупованому Криму всі морги, особливо в Армянську, в Джанкої, виявилися переповненими тілами російських солдатів.

“Різко скоротили можливості лікарів працювати зі звичайними хворими – всіх перекинули на поранених. Їх справді дуже багато”, – наголосив Чийгоз.

За його словами, не дивно, що поранених розмістили у санаторіях. Бо за період окупації вся система охорони здоров’я у Криму взагалі “накрилася”.

При цьому, зауважив заступник голови Меджлісу, це не можна приховати. Відповідна інформація надходить безпосередньо від місцевих жителів.

“У такому регіоні, як Крим, приховати інформацію зараз, як і за всі роки окупації, неможливо. Тим більше, що зараз наші громадяни відчувають моральне піднесення завдяки втечі “понаїхавших”. Їх надихає це”, – підкреслив Чийгоз.