“Формулу Штайнмаєра” погодив попередній уряд, але поточний планує її виконати. Про це міністр закордонних справ України Вадим Пристайко сказав журналістам у Люксембурзі після засідання комітету із закордонних справ Європарламенту.
“Ця “формула Штайнмаєра” була придумана і погоджена не цим урядом, ми просто, на відміну від попереднього уряду, виконуємо те, на що Україна вже погодилася. Це болючий компроміс, ми знаємо і чуємо кожне слово, сказане проти цього, але разом із тим ми все ж таки сподіваємося, що можна піти цим шляхом, не заходячи далеко так, щоб не зашкодити нашому суверенітету, територіальній цілісності більше, ніж вже зараз є”, – заявив він.
Пристайко вважає втілення формули “шляхом до миру”, альтернативою якому він називає повну мобілізацію.
“Якщо для народу це прийнятна ціна, ми це робимо. Якщо ні, ми маємо знати, наприклад, я говорив вже, звертався до наших депутатів, якщо вони серйозно до цього ставляться, тоді ми забираємо третину нашого бюджету з пенсій, зарплат, медичного страхування, переводимо це в мобілізацію нашої армії і намагаємося захистити себе без мирного процесу. Всі ці опції перед українським народом, але уряд має обов’язок вибрати і запропонувати найкращі з цих рішень”, – заявив міністр.
Також Вадим Пристайко зазначив, що Україна може запропонувати світовій спільності розгорнути на Донбасі миротворчу місію в якості альтернативи врегулювання, якщо “нормандський” та “мінський” формати виявляться безрезультатними.
“У нас завжди є план “Б”. Одна з таких ідей, – запропонувати світовій спільноті допомогти нам місією з підтримання миру. Досі відбувалося лише обговорення цих питань, але ніхто навіть не наблизився до рішення. Навіть місія, яка мала б приїхати в Україну й оцінити, наскільки це взагалі можливо, не була відправлена від ООН. Ці кроки теж можливі. Але, зрештою, у нас із вами залишається право обороняти себе до кінця, як і в кожної нації на планеті”, – сказав міністр.
Водночас Пристайко зазначив, що Україна поки ще не збирається просити про розгортання миротворчої місії у все ж вірить, що прогрес може бути досягнутий в “нормандському” та “мінському” форматах.
Пристайко зауважив, що під час спілкування у форматі Ради ЄС у Люксембурзі та на слуханнях у Європарламенті в Брюсселі він переконався: позиція європейських міністрів не відрізняється від позиції євродепутатів. Вони усвідомлюють, яку небезпеку для всіх, а не лише для України, створює нині Російська Федерація.