Україна разом з партнерами працює над усуненням Росії з Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) або ж принаймні відсторонення росіян від ключових позицій у секретаріаті організації.

Про це повідомила радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль.

«Незаперечною підставою для цього є політика ядерного тероризму, яку проводять росіяни, захоплюючи українські АЕС», – зазначили в українському уряді.

Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції. Зокрема, ЧАЕС загарбники захопили в перший день вторгнення, 24 лютого.

Через дії Росії на ЧАЕС та ЗАЕС у МАГАТЕ створили цілодобовий кризовий центр для моніторингу ситуації на АЕС України, а Офіс генпрокурора відкрив низку проваджень за статтею «екоцид».

В уряді також повідомили, що російські військові розграбували і знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію в Чорнобилі вартістю шість мільйонів євро. За повідомленням, лабораторія «є унікальним комплексом із потужними аналітичними можливостями, може надавати послуги на будь-якому етапі поводження з РАВ, від кондиціонування до захоронення, а також на стадії досліджень і розробки технологій». 

«На базі лабораторії були високоактивні проби і зразки радіонуклідів, які сьогодні перебувають у руках ворога, чим сподіваємось він нашкодить собі, а не цивілізованому світу», – заявили в Держагентстві.

Окрім того, за даними Міндовкілля України, внаслідок бойових дій та підпалів військами РФ лісів і перелогів зони відчуження відбувається підвищення рівня радіоактивного забруднення повітря.

«Пожежі у зоні відчуження несуть великі радіологічні ризики. До широкомасштабного російського вторгнення радіаційний фон у зоні відчуження контролювався за допомогою Автоматизованої системи контролю радіаційного стану у 39 пунктах. Наразі такий контроль та гасіння пожеж неможливі внаслідок окупації зони відчуження російськими військами», – мовиться у повідомленні.

Як зазначили у міністерстві, за допомогою супутників знімків NASA та Європейського космічного агентства ESA вдається фіксувати великі пожежі, але у відомстві не виключають існування значної кількості менших джерел загоряння.

За наявними супутниковими даними, існує 31 осередок великих пожеж у природних екосистемах та покинутих селах зони відчуження загальною площею понад 10 га.

«Як ми інформували раніше, завдяки сприятливим погодним умовам, пожежі наразі самозгасають. Однак через низку факторів у найближчий час прогнозується збільшення кількості та площі пожеж. Не виключаємо, що за сприятливих умов пожежі набудуть катастрофічних масштабів 2020 року», – заявили у міністерстві.