33648207

Домовитися про обмін полоненими не вдалося, проте є угода про повне припинення обстрілів у ніч на 23 грудня

У Мінську сьогодні в черговий раз зібралися представники Росії, України, ОБСЄ й "окремих територій Донецької та Луганської областей". Основне питання, яке обговорила Контактна група, – обмін військовополоненими і припинення обстрілу в зоні боїв. 

Контактна група зустрілася останній цього року раз

Зустріч Контактної групи в Мінську проходила 15 грудня. Тоді досягти певних домовленостей не вдалося – питання обміну полоненими залишилося відкритим, а про вибори на Донбасі мова навіть не заходила.

У Тристоронню Контактну групу входять Леонід Кучма, представник Росії Азамат Кульмухаметов, спецпредставник ОБСЄ Мартін Сайдік. Крім офіційних делегацій країн-учасників Контактної групи, до Мінська також прибув на правах "представника окремих територій Донецької та Луганської областей" "голова народної ради" самопроголошеної "ДНР" Денис Пушилін.

Як раніше повідомляла на своїй сторінці в соцмережі нардеп, уповноважена президента з питання врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко, Україна наполягає: у полоні бойовиків перебувають 139 полонених, всі вони повинні бути звільнені. А амністія прихильників т.зв. "республік", які не скоїли тяжких злочинів, повинна пройти тільки після того, як на Донбасі припинять обстріли.

"Має бути чіткий поділ злочинів та осіб, на тих, хто не потрапляє під жодну амністію: а це причастя до вбивств, тортур та інших злочинів проти людяності", – зазначила політик.

Сьогодні в Мінську Контактна група заслухала звіт гуманітарної підгрупи щодо звільнення полонених, в першу чергу тих, хто гостро потребує допомоги лікарів. "Україна впевнена: абсолютно реально досягти суттєвого прогресу на цьому засіданні – за наявності, в першу чергу, відповідної волі у представників окремих районів Донецької та Луганської областей", – зазначила напередодні зустрічі прес-секретар Леоніда Кучми Дарка Оліфер. 

Однак сьогодні просування в питанні полонених досягти не вдалося.

До слова, повноваження Тристоронньої контактної групи закінчуються в цьому році. Чи будуть продовжені терміни виконання Мінських угод, залежить від лідерів країн "Нормандської четвірки" (Росія, Україна, Німеччина і Франція). Українські політологи впевнені – альтернативи угодам немає, їх в будь-якому випадку доведеться продовжити на наступний рік.

"За винятком двох пунктів угод не було кінцевих термінів. У нас дуже поширений міф про те, що термін дії Мінських угод закінчується в 2015-му році. Це не зовсім так. Лише у двох пунктах були позначені певні терміни виконання, за іншими пунктами такого не було. Щоправда, були там неофіційні домовленості про проведення виборів за українським законом на сепаратистських республіках до кінця року", – говорить Володимир Фесенко.

"Що буде далі з Мінською групою? Відповідь на це запитання (а робота наших груп є похідною від рішень" нормандської четвірки ") в найближчі дні сформулювати зможуть самі лідери країн. Очевидно, що Мінські угоди не виконані і країна-агресор так і не вивела своїх військових з української території і продовжує порушувати Мінські угоди. Ця країна повинна нести повну відповідальність. Символічно, що саме сьогодні оприлюднено рішення про продовження на півроку санкцій проти РФ", – написала на своїй сторінці в соцмережі Ірина Геращенко.

Результати Роботи Контактної групи

Головним підсумком роботи Тристоронньої контактної групи в 2015 р. є припинення масштабного кровопролиття, вважає Дарка Оліфер.

"Є домовленості про відведення гармат калібром менше 100 мм. З великими складнощами вдалося звільнити з полону понад півсотні українських громадян. У ряді населених пунктів Донбасу йдуть відновлювальні роботи – ліній електропередач, систем водо- та газопостачання, залізничного сполучення, а мирні жителі постраждалих районів отримують гуманітарних допомогу ", – зазначає прес-секретар Кучми.

Ключова проблема, яка досі залишається без рішення – це продовження обстрілів на лінії зіткнення. Саме тому є домовленості про повний і беззастережний режим тиші, починаючи з 00.00 в ніч з 22 на 23 грудня 2015 року. Свята жителі Донбасу проведуть без обстрілів.

Підгрупа з безпеки також продовжує роботу з розмінування – на декількох ділянках підконтрольних Україні територій цей процес вже почався, проте не скрізь його можна продовжити через постійне відновлення в цих місцях обстрілів.
Вдалося зрушити з місця роботу з пошуку зниклих безвісти.

"Після передачі нами списків зниклих безвісти почалася перевірка інформації про цих людей. З 762 людей, згідно з отриманою сьогодні інформацією, встановлена доля 63 осіб… Доля 699 встановлюється. Це важлива інформація для сімей, які очікують звісточку про рідних, і я дуже сподіваюся , що залучення МКЧХ сприятиме пошуку людей і ідентифікації загиблих", – зазначила Геращенко.

В економічній підгрупі продовжують шукати механізм погашення боргів за воду на непідконтрольних Україні територіях. Зараз заборгованості за споживання води в окремих районах Донецької і Луганської областей становить кілька сотень мільйонів гривень. Після того, як цей механізм буде знайдений, розпочнуться роботи з відновлення водопостачання в цих районах.

Зазначимо, за даними ООН, в період з 16 серпня по 15 листопада 2015 р. на Донбасі загинули 47 мирних громадян, ще 131 людина отримала поранення. При цьому, за підрахунками організації, всього з початку конфлікту на Донбасі загинули, щонайменше, 9098 осіб, ще 20 732 – отримали поранення.