Які переваги програми «Доступне житло» і хто може скористатися цією програмою, передає Корупція.Інфо

Про це говоримо з керівником Всеукраїнської асоціації переселенців Русланом Калініним.

Вікторія Єрмолаєва: Як можна скористатися програмою?

Популярне: "Навпроти резиденції президента України в квартирі номер 5…": Пенсіонер, розповів приголомшливі факти. І це просто під порогом Порошенка?

Руслан Калінін: Програма «Доступне житло» почала працювати згідно з прийнятим в минулому році законом №1954, який передбачає державну підтримку на покупку житла для переселенців, учасників АТО в розмірі 50% від загальної вартості або іпотеки під семивідсотковий кредитну ставку.

По суті, кожен переселенець може скористатися програмою. Для цього варто прийти до територіального відділення Держмолодьжитла – саме цей орган відповідає за реалізацію програми; подати перелік необхідних документів і після цього стати в електронну чергу.

Вікторія Єрмолаєва: Всі переселенці можуть скористатися цією можливістю?

Руслан Калінін: Тільки ті, які не мають житла на підконтрольній Україні території або мають таке житло, але не більше ніж 13,5 кв. метрів на людину. Середній дохід на сім'ю не повинен перевищувати п'ять середніх заробітних плат по регіону.

Вікторія Єрмолаєва: Чи працює ця програма по факту?

Руслан Калінін: Фінансування програми розпочалося тільки в кінці минулого року, на це було виділено 30 мільйонів гривень. І за підсумками 2017 року 89 сімей підписали договори і, по суті, отримали можливість скористатися програмою.

На 2018 рік передбачено фінансування 100 мільйонів гривень. Програма в цьому році ще не почала працювати, кошти не надійшли на рахунки Госмолодежьжілья.

До сих пір незрозумілий механізм вибору забудовників. Є ряд варіантів і пропозицій, наша Асоціація пропонує, щоб всі об'єкти мали право на участь у програмі. Переселенець вибирає певне житло, бере переліку документів, забудовника перевіряє Мінрегіон. Якщо забудовник проходить перевірку, об'єкт може брати участь в програмі.

Сто мільйонів гривень дозволить забезпечити житлом близько 350-400 сімей. Ми розуміємо, що це досить мало – вже зараз заявки на участь в програмі подало більше п'яти тисяч. І до кінця року цифра буде більше десяти тисяч.

Ми запропонували дофінансувати програму «50 на 50» в розмірі 900 мільйонів гривень, передбачити фінансування в розмірі 857 мільйонів гривень на іпотеку під 7-процентну кредитну ставку.

Народні депутати подали відповідний законопроект, ми брали участь в розробці, звернулися до всіх народних депутатів з пропозицією розглянути наш законопроект, внести свої зміни. Ми звернулися до депутатів усіх фракцій, отримали зворотний зв'язок від депутатів фракції Радикальної Партії. Саме вони подали законопроект.

Вікторія Єрмолаєва: Яка доля законопроекту?

Руслан Калінін: Зміни до бюджету 2018 року вносяться тільки в червні, тому голосувати за законопроект можуть тільки в червні. Крім нашого, є ще три законопроекти від депутатів інших фракцій. Ми вважаємо, що наш законопроект найбільш реальний. Хоча нам, як переселенцям, абсолютно все одно за який законопроект проголосують – нам головне, щоб гроші були виділені вже в цьому році.

Вікторія Єрмолаєва: Чому не закладається можливість придбання вторинного житла?

Руслан Калінін: Спочатку програма передбачала тільки первинне житло. Ми виступали з пропозиціями можливості вибирати і вторинне житло, однак поки не бачимо підтримки, політичної волі, що ці зміни можуть прийняти.

В цілому в 2017 році брало участь дуже мало забудовників. По Києву – два забудовника, один у Борисполі, по іншим областям практично така ж ситуація. Об'єктів досить мало, вибір у переселенців був невеликий. Деякі переселенці, які стояли в черзі попереду, тимчасово відмовилися, чергу перейшла до наступних. Вони очікують, що будуть передбачені нові механізми, з'явиться більше забудовників, і вони знову зможуть скористатися своєю можливістю.

Джерело: Громадське радіо