На сході та півдні України тривають успішні контрнаступальні дії зі сторони українських військових. За останні декілька тижнів їм вдалося майже повністю звільнити Харківську область та деокупувати десятки населених пунктів на Херсонщині. Успіхи помітні і на Донецькому напрямку, де, за наявності можливостей українські війська можуть увійти безпосередньо в місто Донецьк.

Таку думку висловив військовий експерт Олег Жданов у новому випуску програми “Аргумент”.

У Донецьку особливої проблеми немає – там немає російських військ. Російські гарнізони в основному зосереджені по промзонах. У серпні 2022 року ЗСУ виходили на висоти під Донецьк і завдавали вогневого ураження по скупченнях техніки. За наявності можливостей українські війська можуть увійти до міста.

Другий варіант, на думку Жданова, для звільнення Донецька та інших великих міст на Донбасі, які вже тривалий час перебувають під російською окупацією – це обхід, взяття в кільце і тактика виснаження.

“Ми можемо рухатися між містами, а міста просто брати в облогу і змушувати противника капітулювати або йти заздалегідь, щоб не потрапити в оточення. Варіантів багато. Питання лише в наявності резервів і можливостях Збройних сил України”, – зазначив експерт.

Що стосується зачистки регіону від колаборантів, ворожих ДРГ та інших ворогів України, то Жданов вважає, що потрібно вчинити з досвіду міжнародного права: на цих територіях створити тимчасові комісії, які будуть виконувати роль місцевих рад.

“При цих комісіях створити юридичні відділи, які будуть визначати амністію. Все населення має пройти через ці комісії. Ті, хто скоював злочин і брав в руки зброю – без варіантів повинні йти разом з російськими військами на територію РФ, або ж їм доведеться нести кримінальну відповідальність за скоєні злочини. А основне населення, яке жило в окупації і не скоювало злочинів – для них ніяких проблем не буде. Комісія амністує цю людину, їй видадуть документи держави України і вона далі продовжить своє життя”, – вважає Жданов.

В іншому, за словами експерта, буде працювати контррозвідка.

“Для нас головне вийти на державний кордон і зміцнити його, щоб унеможливити інші спроби вдертися в Україну. А з внутрішнім порядком, думаю, ми розберемося”, – підсумував Жданов.

Й справді, зміцнення кордонів – чи не найважливіше завдання для України після повернення усіх територій, адже війна може закінчитися, але Росію, як сусідню країну ніхто не зможе забрати. Тож навіть станом на зараз Україна працює над зміцненням прикордоння. Щоправда наразі це стосується розмежування поруч з Білоруссю після деокупації Київщини та усієї півночі.

Зокрема, представник прикордонної служби Андрій Демченко розповів, що росіяни ледь не щодня продовжують обстрілювати територію Чернігівської та Сумської областей. Окупанти застосовують ствольну артилерію та міномети, запускають ракети з літаків.

Демченко наголосив, що на кордонах з РФ і Білоруссю наразі не спостерігають створення ударних угрупувань, які б могли здійснити повторне вторгнення на територію України.

“Робиться все необхідне, щоб укріпити як лінію кордону, так і прикордоння — у разі, якщо ворог або ті, хто захоче до нього долучитися, спробує здійснити наступ на нашу країну”, — зазначив речник ДПСУ.

У майбутньому, після повної деокупації півдня, сходу та повернення АР Крим, подібні заходи чекатимуть і на кордони з Російською Федерацією.