Президент Володимир Зеленський вважає, що в Україні варто розвивати освіту. Адже лише так можна виховати конкурентоспроможних фахівців та сильний менеджмент.

МОН під час наради з Володимиром Зеленським обговорили стратегію розвитку освіти і науки. У зустрічі взяли участь керівник ОП Андрій Єрмак, міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет та інші.

Зокрема, обговорили реалізацію реформи “Нова українська школа”, яка має забезпечити успішне майбутнє для кожної дитини.

Також МОН пропонує підвищити якість освіти та соціальний статус педагога шляхом збільшення заробітної плати.

Підняли і питання модернізації професійної освіти. Адже вже заплановано реконструкцію наявних та відкриття нових центрів профосвіти, а також посилення взаємодії з роботодавцями.

“Державі потрібна нова якість менеджменту. Нам треба знайти формат, як студенти могли б отримувати знання і досвід, щоб Україна могла виховати прошарок сильних, конкурентоспроможних фахівців, серед них – і сильного менеджменту”, – заявив Володимир Зеленський.

Що ще планують зробити для розвитку освіти в Україні:

  • Важливим є створення рівних і прозорих умов розвитку фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих. Зокрема, планується спростити вимоги до ліцензування закладів освіти та запровадити прозорі механізми вступу.
  • Держава сприятиме розробці та впровадженню конкурентоспроможних наукових інновацій, а також високотехнологічної продукції.
  • Передбачено створення Єдиного державного реєстру ветеранів війни, надання медичних і психологічних послуг ветеранам та державна підтримка їхнього бізнесу.

Також президент Володимир Зеленський підписав закон, який запроваджує в Україні облік трудової діяльності працівників в електронній формі — тобто електронні трудові книжки.
Про це повідомляє пресслужба глави держави.

Зазначається, що завдяки цьому закону Україна має поступово відмовлятися від паперових трудових книжок. Але це відбудеться не одразу, бо закон передбачає п’ятирічний перехідний період: у цей час можна використовувати й паперову, і електронну трудову. За цей час до Державного реєстру мають бути внесені відомості з паперових трудових книжок.

Електронну трудову створюватимуть у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування через вебпортал е-послуг Пенсійного фонду. Для цього працівник і роботодавець вноситимуть до реєстру скани або зацифровані копії паперової трудової, довідок тощо, які мають бути підписані кваліфікованим електронним підписом.

Після внесення відомостей до Держреєстру роботодавець зобов’язаний віддати працівнику оригінал паперової трудової під підпис. Крім того, працівник може просити вносити до паперової книжки відомості про прийняття на роботу, переведення та звільнення, попри наявність електронної трудової.

Закон також передбачає можливість автоматичного призначення пенсії, без особистого звернення людини, зі збереженням права відстрочення виходу на пенсію.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.