Рада нацбезпеки і оборони України не розглядала можливість застосування санкцій щодо білоруського олігарха Миколи Вороб’я – друга і бізнес-партнера Віктора Медведчука, наближеного до Олександра Лукашенка, бо не отримувала таких пропозицій від суб’єктів, які на це уповноважені. Зокрема, Верховної Ради, Президента, Кабміну, Нацбанку і СБУ. Про це йдеться у відповіді РНБО на інформаційний запит журналістів програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода та UA:Перший).

У відповіді Ради нацбезпеки, зокрема, йдеться: «Рада національної безпеки і оборони України розглядає питання щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виключно на підставі пропозицій Верховної Ради України, президента України, Кабінету міністрів України, Національного банку України, Служби безпеки України. У разі надходження пропозицій щодо застосування санкцій стосовно зазначеної у Вашому запиті особи від уповноважених Законом України «Про санкції» державних органів вони будуть винесені на розгляд РНБО України в установленому порядку».

У свою чергу, Служба безпеки підтвердила журналістам у відповіді на запит, що «на даний час Служба безпеки України не вносила пропозиції щодо застосування санкцій відносно згаданої вами категорії осіб».

Видання стверджує, що Воробей співпрацював з підсанкційним заводом Медведчука у Росії, який звинуватили у співпраці з проросійськими бойовиками на Донбасі.

Так, впродовж 2018 – 2020 років компанія NT Bunkering доставила 15 тисяч тонн нафтопродуктів “Новошахтинського заводу” в Естонію. Інша компанія – NT Marine – у грудні 2020 року доставила 252 тонни бітуму з “Новошахтинського заводу” в Україну.

NT Bunkering та NT Marine зареєстровані в Естонії, і контролюються естонським бізнесменом Олексієм Чульцем. Однак дочірні структури цих компаній у Росії тісно переплітаються з компаніями Вороб’я.

Водночас Медведчук заперечив співпрацю із Вороб’єм. На запитання про те, які у них відносини, нардеп відповів: “Ми дружимо. Жодних спільних бізнес-інтересів немає і ніколи не було”.

Зазначимо, що Воробей також є власником нафтопродуктопроводу “Самара – Західний напрямок”, який РНБО вирішила повернути у державну власність України. Водночас, олігарх – наближений до самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. За даними білоруських ЗМІ, це може завдати значного удару по політику.