Вплив українських олігархів на вітчизняну політику і суспільні настрої залишається незмінно високими. І цей фактор несе істотні ризики для країни.

Такі загрози визнають всі експерти, яких журнал НВ опитав для підготовки свого рейтингу Топ-15 олігархів України. Список найвпливовіших супербагатіїв країни був складений за участю двох десятків економістів, політологів та головних редакторів авторитетних видань.

До топ-п’ятірки рейтингу увійшли Рінат Ахметов, Петро Порошенко, Ігор Коломойський, Віктор Медведчук і Віктор Пінчук.

«У чотирьох із п’яти лідерів цього рейтингу дуже значна частина впливу — контроль над медіа та політикою», — вважає Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії (ЦЕС). І проблема з олігархами полягає не в їхньому винятковому багатстві, а в тому контролі над ЗМІ і політиками, за допомогою якого вони примножують свою фінансову силу.

«Вже багато років олігархи невпинно продовжують контролювати українську політику й економіку всіма доступними їм способами, — підкреслює Андрій Гундер, президент Американської торговельної палати в Україні. — Вони впливають на рішення Верховної Ради і лобіюють закони, які дають несправедливі переваги для їхнього бізнесу».

А Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора МВФ від України, вважає: «Корупція — важлива проблема в Україні, проте не основна. Корупція є інструментом у руках певної групи людей, яких умовно називають олігархами».

Спираючись на його слова, ті ж медіа дають можливість олігархам багато в чому захищати свій власний периметр і впливати на багато сфер: «Наприклад, атакувати реформаторів, які намагаються пробити цей периметр, або просувати своїх людей в усі прайм-тайм-шоу».

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), один з найбільших інвесторів в економіку України, дотримується приблизно тієї ж позиції. «Економіка працює добре, коли в ній є достатня конкуренція між різними гравцями, а в Україні її немає, — заявив НВ Алан Пійу, віцепрезидент ЄБРР. — Тому що великі [промислові] групи контролюють значну частину економіки, і потрібні зусилля, щоб обмежити їхній вплив».

Нагадаємо, Рінат Ахметов з капіталом у 7,6 млрд доларів очолив рейтинг найбагатших бізнесменів України. Про це свідчить видання Forbes Україна.

Згідно з оновленим рейтингом видання, статки Ахметова як найбагатшого у списку українських бізнесменів, збільшилися з 2,8 до 7,6 млрд доларів. Тепер Ахметов займає 330-е місце в рейтингу найбагатших людей у світі. Найбільші його активи – це компанії “Метінвест” ($3,3 млрд) та ДТЕК ($ 2,1 млрд).

Друге місце у переліку в бізнесмена Віктора Пінчука. З червня 2020 року його статки зросли з $1,4 млрд до $2,5 млрд. З вказаної суми $800 млн – нерухомість, $700 млн – гроші, а $500 млн – компанія Interpipe.

На третьому щаблі у рейтингу Костянтин Жеваго. Його статки збільшилися з $1,1 млрд до $2,1 млрд. Найбільший актив Жеваго – компанія Ferrexpo ($1,4 млрд).