Президент Хорватії Зоран Міланович 31 травня спричинив гучний міжнародний скандал. Він прирівняв українське гасло “Слава Україні” до вигуків хорватського терористичного руху, що діяв під час Другої світової війни – усташів.

Очільник Хорватії також сказав, що не розуміє, чому українське гасло використовують по всьому світу. Він також додав, що не хоче чути його у своїй країні.

Президент Хорватії, який відомий своїми проросійськими поглядами, наголосив, що для нього “немає різниці” між гаслом усташів “За дім готові” та українським національним вигуком. До того ж він назвав наше гасло радикальним та шовіністичним.

Це – вигук найрадикальніших шовіністів Заходу України, які співпрацювали з нацистами й убили тисячі євреїв, поляків,
– заявив Міланович.

Він також звинуватив лідерів Заходу в тому, що вони “підсіли” на наше національне гасло. Наостанок він “порадив” українцям “вигадати інше привітання”.

Речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко на своїй фейсбук-сторінці відповів Мілановичу на його порівняння українського гасла та вигуку хорватських усташів.

Він опублікував скриншот новини зі словами Мілановича, на якому зазначив наше вітання та національний вигук хорватів: “Živjela Hrvatska!” (“Хай живе Хорватія!” – ред.)

Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк у своєму твітері вирішив дати “кілька скромних порад президенту Хорватії Мілановичу” після його скандалу з українським гаслом.

Подоляк наголосив, що очільник Хорватії має припинити “жити інфантильними міфами російської пропаганди”, а також “не боятися правильної історії”, адже це робить нас сильнішими.

Наостанок він порадив Мілановичу “не просити сміливих людей, які воюють в Україні за свою свободу та свої сім’ї, здатися”, якщо президент Хорватії “сам не готовий захищати власну землю”. Закінчив свій пост Подоляк відповіддю на українське національне гасло – Героям Слава!

Президент Хорватії Зоран Міланович відзначається своєю проросійською позицією та лояльним ставленням до диктатора Путіна.

За його словами, Революція Гідності не була демократичною зміною влади, а, мовляв, “державним переворотом”.

Також він вважає, що Україна “ніколи не стане членом НАТО”.

Попри подібні заяви, Україна очікує від саміту НАТО у Вільнюсі в липні конкретних кроків щодо її членства у Альянсі.

А тим часом Чеський сенат у середу схвалив резолюцію про підготовку до саміту Північноатлантичного Альянсу у Вільнюсі в липні, в якій, серед іншого, відзначив погіршення безпекової ситуації в Європі та підтримав вступ України до НАТО в найкоротші терміни.

Згідно з текстом резолюції, Сенат Чехії “виступає за якнайшвидше набуття Україною членства в НАТО”, підтримує навчання й постачання зброї та іншого військового обладнання Україні в координації із союзниками.

“Ми підтримуємо підвищення рівня взаємосумісності України з НАТО в інтересах євроатлантичної інтеграції, а також підтримуємо поглиблення відносин НАТО з державами, що не є членами Альянсу, такими як Молдова”, – зазначається в тексті.

Також чеські сенатори закликають уряд почати на саміті у Вільнюсі дискусію про чіткий шлях вступу України до НАТО та перспективи отримання нею гарантій безпеки.

“Ми закликаємо уряд Чеської Республіки поглибити інтеграцію України в структури і процеси НАТО до формального початку процесу її вступу до Північноатлантичного Альянсу, і ми закликаємо уряд домагатися більш інтенсивної підтримки України з боку країн НАТО”, – йдеться в документі.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба подякував чеському Сенату за ухвалення резолюції.

“Імпульс для здійснення кроку до членства України на саміті у Вільнюсі продовжує нарощуватися, і ми дякуємо Мілошу Вистрчилу (спікеру Сенату Чехії – ред.) та чеським сенаторам за їхній крок”, – написав він у Twitter.