Російське керівництво виявляє ознаки паніки у зв’язку з тим, як швидко ЄС та інші західні союзники відмовляються від імпорту російської нафти, газу та вугілля, які мають вирішальне значення для фінансів Москви.

Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц лідерам ЄС на саміті.

За даними видання, Шольц у своєму виступі за зачиненими дверима перед лідерами ЄС визнав, що Європі може знадобитися до п’яти років, щоб стати повністю незалежною від постачання енергоносіїв із Росії.

Коментарі Шольца прозвучали через кілька годин після того, як віцеканцлер і міністр економіки Роберт Габек заявив журналістам у Берліні, що німецькі енергетичні компанії відмовляються від своїх контрактів з російськими постачальниками нафти та вугілля з “шаленою швидкістю”, а це означає, що Німеччина має бути майже вільна від імпорту російської нафти та вугілля до кінця 2022 року.

Однак у випадку з газом для цього знадобиться більш тривалий час, принаймні до середини 2024 року, сказав Габек.

Раніше канцлер Німеччини відкинув запровадження негайної заборони ЄС на імпорт енергоносіїв з Росії, заявивши, що це вдарить по Європі сильніше, ніж по Росії, і натомість заявив, що Німеччина робить все можливе, щоб зменшити свою залежність від постачання енергоносіїв з Росії “як можна швидше”.

Нагадаємо, Габек заявив, що вимога Росії до країн, оголошених “недружніми”, платити за газ у рублях платити за газ у рублях суперечить укладеному контракту.

Про це повідомляє Tagesspiegel.

“Вимога платити у рублях… – це порушення контрактів. Ми будемо консультуватися з європейськими партнерами про те, якою буде наша реакція”, – прокоментував Роберт Габек.

Він зазначив, що ще з грудня почало ставати зрозуміло, що Росія не є надійним партнером, і зараз уряд активно шукає альтернативних постачальників.

Голова комітету закордонних справ Бундестагу Норберт Рьоттген заявив, що цей крок Кремля ставить європейські компанії перед необхідністю обмінювати євро або долари на рублі через центробанк, і це фактично підриває санкції.

Своєю чергою, Сполучені Штати планують дії на випадок можливих російських ударів на території НАТО.

Про це заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Салліван спілкувався з журналістами на шляху до Польщі на борту Air Force One. На питання, чи Росія намагатиметься бомбити конвої, що перевозять вантажі в Україну по суші через країни НАТО, він сказав: “Ми готуємо плани на випадок непередбачених обставин на випадок, якщо Росія вирішить завдати удару по території НАТО в цьому контексті або в будь-якому іншому контексті”.

“І президент максимально чітко заявив про свою абсолютну рішучість рішуче відреагувати разом з іншими членами нашого альянсу, якщо Росія нападе на НАТО”, – додав він.

Салліван також сказав, що США та їхні союзники все ще можуть запровадити нові заходи, щоб покарати Росію за її вторгнення до України.

“Звичайно, є додаткові заходи щодо закручування гайок за санкціями, і ми постійно їх переглядатимемо”, — сказав він.

У п’ятницю літак президента США Джо Байдена приземлився в аеропорту поруч з польським Жешувом. Серед іншого планується зустріч Байдена з українцями, що залишили свої домівки через війну.

Це перший візит Байдена до Польщі на посаді президента США, він триватиме два дні.

У Жешуві Байден має зустрітися з президентом Польщі Анджеєм Дудою та американськими військовими 82-ї повітряно-десантної дивізії, які там базуються, і після цього летить до Варшави.

26 березня відбудуться переговори з Дудою, після чого планується публічний виступ Байдена з промовою щодо України.

Особистому приїзду Байдена до Польщі надають великої символічної ваги, з огляду на те, що це його перший візит до країни на посаді президента у час, коли в сусідній Україні йде війна.