Віддавати і виконувати незаконні накази – це злочин, який міжнародна спільнота “не залишить без уваги”, йдеться у зверненні 25 депутатів Європарламенту.

Група депутатів Європарламенту закликала командувачів збройними силами Білорусі не підкорятися Олександру Лукашенку. Інавгурація, яку Лукашенко “організував таємно” 23 вересня, “не має абсолютно ніяких моральних або правових підстав і не робить його президентом або головнокомандувачем білоруськими збройними силами”, йдеться у відкритому листі, який потрапив у розпорядження DW в середу, 7 жовтня.

Лукашенко – не президент Білорусі, а “всього лише організатор силового захоплення влади і державного перевороту”, тому будь-які вказівки, отримані від нього, незаконні, пишуть євродепутати. Вони відзначають, що віддавати і виконувати незаконні накази – це злочин, який міжнародна спільнота “не залишить без уваги”.

Також, Європарламент не визнав Лукашенка президентом.

У резолюції від 17 вересня Європарламент оголосив про невизнання Лукашенка новим президентом Білорусі і підкреслив, що “багато білорусів вважають Світлану Тіхановську переможцем президентських виборів і обраним президентом”, нагадують автори листа.

Вони закликають воєначальників “встати на сторону історії пліч-о-пліч з мирним білоруським громадянським суспільством”, що вимагає поваги своїх прав, і “захищати мирних жителів, серед яких є вагітні жінки, а також люди похилого віку, а не бити і нападати на них”.

Під зверненням підписалися 25 з 704 депутатів Європарламенту. Більшість тих, хто підписався – представники фракції Європейської народної партії (ЄНП), але свої підписи залишили також члени фракцій “Європи консерваторів і реформістів”, “Оновлення Європи” і “Прогресивний альянс соціал-демократів”.

Послання адресовано, зокрема, міністру оборони Білорусі Віктору Хреніну, начальнику генштабу Олександру Вольфовичу і іншим, в цілому 24 білоруським воєначальникам.

А Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг в середу закликав Мінськ і Москву не порушувати права громадян Білорусі, які виходять на акції протесту проти влади.

“Ми глибоко стурбовані затриманнями і викраденнями опозиційних лідерів. І Мінськ, і Москва повинні поважати право білоруського народу визначати своє власне майбутнє “, – сказав Столтенберг на прес-конференції в середу.

У Білорусі вже майже два місяці тривають акції протесту проти підсумків виборів президента, які пройшли 9 серпня. Переможцем оголошений чинний глава держави Олександр Лукашенко, який займає цей пост з 1994 року.

18 серпня прихильники екс-кандидата в президенти Світлани Тіхановської створили Координаційну раду (КС) з метою транзиту влади в країні шляхом проведення нових виборів. Влада Білорусі вважає цей орган неконституційним.

Сама Тіхановська через кілька днів після виборів поїхала в Литву.