Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроект про внесення змін до земельного кодексу. Відповідне рішення на засіданні 28 квітня підтримали 284 народних депутатів. Це один з проектів земельної реформи, що стосується земельної децентралізації. Він є одним з ключових для завершення земельної реформи. До документу було підготовлено 3128 правок.
Проект № 2194 про внесення змін до земельного кодексу реформує систему управління у сфері земельних відносин та знімає штучні обмеження господарської діяльності для спрощення доступу до земельних ресурсів населення та бізнесу.
Зазначимо, що під час голосування народні обранці від «Батьківщини» у супроводі лідера Юлії Тимошенко вийшли до трибуни Ради. Вони, на знак протесту проти ухвалення документу, підняли свої картки для голосування й під час вирішення питання скандували: «Ганьба».
Незважаючи на це, проект закону хоч і не одноголосно, але все ж таки підтримали інші фракції.
До 237 голосів від «слуг народу» додалися:
два голоси від «Єпропейської солідарності»;
вісім від партії «За майбутнє»;
сім від «Голосу»;
19 від «Довіри»;
чотири від позафракційних народних обранців.
На думку авторів законодавчої ініціативи, законопроект №2194:
- Реформує систему управління у сфері земельних відносин.
- Знімає штучні обмеження господарської діяльності для спрощення доступу до земельних ресурсів населення та бізнесу.
- Дозволить скасувати зайві дозволи, дублювання процедур перевірки документації із землеустрою, а також усуне корупційні ризики.
Згідно із проектом закону, на місцях має відбутися земельна децентралізація – право розпоряджатися землями за межами населених пунктів отримають органи місцевого самоврядування через механізм земельних аукціонів. Йдеться про 10 млн га.
Виняток становитимуть лише землі під об’єктами державної власності.
Згідно з новими правилами, органи місцевого самоврядування:
зможуть самостійно змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності;
отримають право затверджувати плани детального планування території за межами населених пунктів;
отримають право боротися із самовільним зайняттям ділянок і нецільовим використанням земель за межами населених пунктів;
зможуть затверджувати документацію із землеустрою та містобудування в межах всієї території об’єднаної територіальної громади (зокрема за межами населених пунктів);
отримають повний доступ до Державного земельного кадастру, у них з’являється можливість надавати будь-яку кадастрову інформацію.