Офіс президента Володимира Зеленського, взявшись за голову політради ОПЗЖ Віктора Медведчука, перетнув Рубікон у відносинах з Кремлем. Влада явно мають намір і далі наступати на позиції кума Путіна, паралельно підсвічуючи його можливі зв’язки з п’ятим президентом Петром Порошенком, “минусовка” якого – одна з головних цілей Банкової. Цього разу під ударом опинилися функціонери організації “Український вибір”, якою керує Віктор Медведчук. У чому саме підозрюють членів цієї проросійської структури і як кримінальні справи можуть відіб’ється на внутрішньому протистоянні в ОПЗЖ.

Про це йдеться в матеріалі “Апострофа”.

Правоохоронні органи продовжують слідчі заходи щодо керівництва і членів організації “Український вибір”.

“Український вибір” – політичний проект, який Віктор Медведчук запустив ще при президенті Вікторі Януковичі в 2012 році. Тоді кум Володимира Путіна знаходився поза активної політики. Основна діяльність “Українського вибору” звелася до пропаганди союзницьких відносин з РФ, захисту “православно-слов’янських цінностей” і просуванню ідеї “федералізації” України, яку прихильники Медведчука усередині “форсували” в 2012-2013 роках.

Уже тоді виникли підозри, що Віктор Медведчук виношує плани, що виходять далеко за рамки пафосних конференцій та круглих столів, присвячених культурним питанням. В активності пана Медведчука, який боровся за Митний союз, був зацікавлений Кремль, який в той період шукав можливості перешкодити Києву і Брюсселю підписати Угоду про асоціацію. Володимир Путін влітку 2013 року особисто відвідав однієї з конференцій “Українського вибору”, додавши організації політичної ваги. Втім, тоді Медведчуку розвернутися в Україні не давали: режим Януковича дуже болісно ставився до конкурентів на проросійському полі.

Медведчуку вказують на двері

Незважаючи на те, що формально справи відкриті проти учасників “Українського вибору”, основним об’єктом для атаки явно є сам Віктор Медведчук. Адже фігуранти цілком можуть повідомити слідчим, що лідер “Українського вибору”, як мінімум, був в курсі того, чим займалися його підопічні в окупованому Криму.

У гіршому випадку свідки можуть сказати, що діяли за погодженням з кумом російського президента. В такому випадку кримінальні справи по “важким” статтями можуть бути відкриті проти самого Віктора Медведчука. Якщо, звичайно, у СБУ і прокуратури є докази того, що члени УВ сприяли кремлівським окупантам.

“У Офісу президента є інтерес видавити Медведчука за межі країни, щоб він виїхав до Москви, Ростову, Женеви або куди йому буде завгодно. Верхівці “Українського вибору” непрозоро натякають, що їх посадять, але не думаю, що справи дійдуть до суду. Навіть якщо з Банкової надійде вказівка, посадити, то на рівні слідчих органів може початися професійний саботаж. Адже для них такі кримінальні справи – це привід вимагати конкретну економічну “подяку”. Медведчук цю систему розуміє набагато краще, ніж деякі персони в Офісі президента”, – сказав “Апострофу” політичний аналітик Віктор Небоженко.

З Небоженком погоджуються й інші експерти.

“Віктору Медведчуку забезпечують максимально негативний позиціонування. Його методично схиляють до виїзду з країни. Спочатку вдарили по політичному ресурсу, вибивши з рук телеканали, які є дорогою олігархічною іграшкою. Потім настали на бізнес-активи. Тепер в хід пішли кримінальні справи за державну зраду. На жаль, для самого Віктора Медведчука, тут факти і обставини складаються проти нього”, – зазначив керівник аналітичного центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов.

За словами експерта, Віктор Медведчук не може розраховувати на сприяння з боку “традиційних” проросійських сил. Кума російського президента в період президентства Петра Порошенко неодноразово звинувачували в тому, що він використовував брудні методи проти політичних проектів, що виникли на уламках колишньої Партії регіонів. У хід йшли інформаційні атаки і російські санкції проти ряду політиків і підприємців, пов’язаних з проросійськими силами.

“Віктор Медведчук прагнув застовпити за собою місце головного і єдиного комунікатора з Москвою. Навіть ціною тиску на інші політичні сили, які формально були з ним плюс-мінус на одному ідеологічному фланзі”, – додав Андрій Золотарьов.

Відбувалося це, як відзначають експерти, не без сприяння тодішньої команди президента. Власне, це дає підставу нинішньому главі держави нелінійно бити по Порошенку, звинувачуючи його у співпраці з Медведчуком.