Опубліковано доповідь ОБСЄ по Білорусі в рамках так званого Московського механізму. Про що мова?

Яку “країну для життя” побудував Лукашенко?

Якщо коротко, то 69-сторінкова доповідь на підставі аналізу безлічі джерел описує, що в Білорусі відбудована система тотального свавілля з повною зневагою до найбазовіших прав людини, пише у Фейсбуці Андрій Єлісєєв.

◉ Вибори: недійсні, порушення на всіх стадіях процесу.

◉ Право на особисту свободу та безпеку: не забезпечено і порушується в найрізноманітніших і безмежних формах.

◉ Право на справедливий судовий розгляд: порушується в різних формах у справах, де хтось має відношення до політики.

◉ Свобода зібрань та об’єднань: практично не існує через відсутність демократичних законів у цій сфері як таких. Будь-які форми вираження думки репресують, а отримати законний дозвіл майже нереально.

◉ Свобода вираження поглядів та свободи ЗМІ: Масове переслідування журналістів і блогерів, різноманітна дискримінація незалежних ЗМІ.

◉ Правовий захист і недопущення безкарності: відсутній по різних параметрах.

◉ Заходи структурного характеру: незалежних судових органів немає, відсутнє адекватне законодавство у виборчій сфері, щодо громадських об’єднань і проведення масових заходів, неадекватні норми адміністративного і кримінального кодексів та інше.

Ось таку країну для життя побудував Лукашенко за роки свого правління. Доповідь містить 81 конкретну рекомендацію для білоруських держорганів, країнам ОБСЄ і міжнародному співтовариству, як повернути законність в Білорусі.

У доповіді наводиться цитата генсека Всесвітньої організації проти тортур про те, що з огляду на систематичність і масштабність застосування жорстокого поводження і тортур щодо великого числа білорусів, це «явно свідчить про злочин проти людяності».

Злочини проти людяності – це одна з груп найтяжчих злочинів в міжнародному праві, поряд з військовими злочинами, військовою агресією і геноцидом.

Фактично це дає можливість Радбезу ООН почати обговорення резолюції з визнанням юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєних в Білорусі злочинів або про створення повноцінного Міжнародного трибуналу щодо подій в Білорусі. Такі ініціативи, природно, будуть блокувати Росія і Китай.

До слова, поет Дмитро Строцева написав про побачене в СІЗО відразу після суду: «22 жовтня, після суду по скайпу, мене проводили в карцер, де я привів близько трьох годин в розмовах з колишнім полковником міліції, який виступає на стороні народу».

Йдеться про Сергія Масловського, екс-начальника ДАІ Мінської області, якому судді виносять вирок за вироком за участь в мирних акціях протесту. З ізолятора на Окрестина він потрапив до шпиталю.

Дмитро Строцев присвятив своєму випадковому співрозмовнику вірш:

хліб

Я бачив

подушку з хліба

в катівні

на Окрестина

що ще сказати

про чудовиськ

вбивають тіло

Нагадаємо, що Дмитро Строцев провів під арештом 13 діб. Він зник вранці 21 жовтня по дорозі додому з банку. За кілька кроків від під’їзду йому надягли на голову мішок, повантажили в мікроавтобус і відвезли в КДБ.