Президент Литви Гітанас Науседа вважає, що розрив економічних зв’язків з Росією виявився правильним кроком Вільнюса на тлі шантажу Москви країн Заходу, і закликав їх наслідувати литовський приклад.

Про це Науседа розповів в інтерв’ю LRT.

“Гадаю, що ми багато зробили, аби Литва була більш стійкою до енергетичного та економічного шантажу Росії. І сьогодні, коли я дивлюсь на деякі інші країни Західної Європи, я бачу великий шлях, який Литва пройшла за дещо більший час”, – сказав литовський президент.

Він нагадав, що Литва оголосила себе повністю незалежною від російських енергоносіїв, тоді як, приміром, Німеччина розглядає різні варіанти економії енергії в зимовий період.

“Можна чітко побачити, що політика, яка не мала жодних ілюзій щодо Росії, спрацювала набагато краще, ніж так звана realpolitik, яка тепер є головним болем деяких західних держав. Я розумію їхнє становище, але це вкотре підтверджує, що Литва пішла правильним шляхом. І чим швидше інші західноєвропейські країни оберуть цей же шлях, тим краще й легше буде для всіх”, – підсумував Науседа.

Водночас він переконаний, що Німеччина зможе пережити найскладніші “рік-півтора” і також позбутись залежності від Росії.

“Я сподіваюсь на довготривалу вакцинацію проти Росії. Іншими словами, не буде політиків, які через рік-півтора казатимуть: нам знову потрібно зміцнити відносини (з Росією), оскільки Росія начебто змінилась або пішла на певні поступки. Дуже небезпечно керуватись такими ілюзіями”, – додав президент Литви.

Нагадаємо, відносини Росії та Литви погіршилися після обмеження транзиту до Калінінградської області Росії через санкції ЄС.

Митна служба Литви повідомила, що частина вантажівок намагалася в’їхати з території Білорусі, а частина – з Калінінградської області.

“Автомобілі, які повернули до Росії та Білорусі, перевозили автозапчастини, деревину, меблі, мастильні матеріали, скло та міцні алкогольні напої”, — йдеться у повідомленні митної служби Литви.

Введення обмежень на транзит через територію Литви пов’язане з санкціями проти Росії за війну в Україні.

У другій половині червня влада Кремля жорстко відреагувала забороною на транспортування через Литву продукції із сталі та заліза. Москва називає ці дії агресивними та ворожими. Нещодавно естонці опублікували список товарів, які не можна вивозити до Росії, а також імпортувати. Влада Таллінна зазначила, що порушення санкцій є злочином, який карається штрафом або навіть позбавленням волі на строк до п’яти років.

Водночас з десятого серпня діє заборона на перевезення, зокрема, вугілля, а з п’ятого грудня – російської нафти. Влада у Вільнюсі наголошує, що транзит пасажирів і вантажів через територію Литви, які не підпадають під санкції ЄС, проходить без проблем.

Політолог і публіцист Андрій Піонтковський упевнений, що російського президента Володимира Путіна вже ніхто не боїться.

Як він зазначив у інтерв’ю журналістці Олені Трибушній, Литва, обмеживши транзит товарів до Калінінграда, свідомо пішла на ескалацію.

“Візьміть литовців – вони ж формально виконують рішення про санкції. Але ніхто ж їх не змушував ось так інтерпретувати це рішення, що не можна навіть з одного регіону Росії в інший перевозити санкційні товари через литовську територію. Погодьтеся, вони свідомо пішли на деяку ескалацію” – сказав він.

За словами Піонтковського, це відображає нову тенденцію – “ніхто Путіна не боїться”.

Нагадаємо, що литовська залізнична компанія LTG Cargo з 18 червня припинила транзит підсанкційних вантажів між Калінінградською областю і основною територією РФ.

У свою чергу губернатор Калінінградської області Антон Аліханов заявив, що рішення Литви є “економічним задушенням регіону”.

У Росії вже пригрозили відповіддю Литві на транспортну блокаду підсанкційних товарів в Калінінградській області.