Лідер політичної партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко на погоджувальній раді 25 січня заявила, що її “радує” цинізм, коли говорять не купувати російський газ. За її словами, Україна п’ять років купувала російський газ, оформляючи це через європейську біржу, але все проходило з Росії в Україну безпосередньо.

У свою чергу провідний експерт Центру Разумкова з енергетичних питань Максим Белявський зазначає, що Україна вже кілька років дійсно купує російський газ. І фізично, і юридично він європейський – пояснив фахівець.

Як говориться в його коментарі, опублікованому на сайті Центру, фахівець вважає заяви про те, що фактично весь газ з Росії, маніпуляційними. Їх мета – повернути Україну в енергетичну залежність від Кремля, пише видання Обозреватель

“Природний газ, який фізично надходить в Україну з європейських країн за формою власності належить компаніям-резидентам ЄС або вітчизняним трейдерам. Такі торгові операції не суперечать законодавству України та ЄС і є загальноприйнятою практикою”, – зазначив експерт.

За словами Білявського, відкриття імпортних поставок з Європейського Союзу створило можливості для українських трейдерів закуповувати блакитне паливо за ринковою ціною, що на відміну від фіксованих комерційних пропозицій РФ зменшує політичні ризики, додає гнучкість при формуванні портфеля замовлень, – зазначив експерт.

Він підкреслив: Україна володіє достатніми технічними потужностями на кордоні з європейськими країнами, дозволяє здійснювати фізичні поставки блакитного палива з західного напрямку.

“У той же час природний газ з ЄС в Україну фізично надходить по окремим газопроводах, які не задіяні в транспортуванні блакитного палива для європейських споживачів. Варто відзначити, що реверсивним називається той обсяг газу, який йде в протилежному напрямку основного потоку”, – відзначили в центрі Разумкова.

Питанням походження імпортованого газу з ЄС маніпулюють насамперед для того, щоб зупинити євроінтеграційні прагнення, в тому числі через відновлення енергетичної залежності України від російських ресурсів – зазначає автор.

“Чому варто уникати закупівель енергоресурсів в РФ, і особливо природного газу? Щонайменше тому, що в агресора після домовленостей з газового питання з’явиться новий привід вимагати від України відновлення подачі води в окупований Крим. І якщо піти на такі поступки, це фактично буде сприяти визнанню окупації і зняття економічних санкцій з Російської Федерації. Також це вплине на злагодженість і морально-психологічний стан особового складу Збройних Сил України “, – вважає Белявський.

Разом з тим не тільки Україна через тиск РФ в газовому питанні диверсифікує джерела постачання блакитного палива.

“Польща поступово зменшує залежність від російського газу. Литовське міністерство енергетики з початку травня 2020 р подає політичні сигнали про можливість старту поставок зрідженого газу через Клайпеду в Білорусь, використовуючи газопровід Польща – Литва, який планується ввести в експлуатацію в першому півріччі 2021 року. Подібної політики дотримується і Молдова, яка в березні 2021 року має отримати перші молекули газу з Румунії по новому трубопроводу “, – повідомив Максим Белявський.