У Верховній Раді України зареєстровано проект закону про внесення змін до Регламенту щодо дотримання норм етики народними депутатами з представниками засобів масової інформації, журналістами, акредитованими при парламенті (№5702). Текст законопроекту розміщено на сайті Ради.
Його авторами є народні депутати – члени Комітету ВР з питань свободи слова: Сергій Швець, Тетяна Циба, Євген Брагар, Олександр Санченко (всі – з фракції “Слуга народу”) та Нестор Шуфрич (“Опозиційна платформа – За життя”).
Законопроектом пропонується доповнити Регламент статтею 51-1 “Дотримання норм етики народними депутатами з представниками засобів масової інформації, журналістами, акредитованими при Верховній Раді”.
Нею пропонується встановити, що якщо народний депутат у приміщеннях адміністративних будинків Верховної Ради виголошує образливі слова на адресу представника ЗМІ чи акредитованого при ВР журналіста, то останній може звернутися з відповідною заявою до комітету, до предмета відання якого належить питання свободи слова, який ухвалює висновок на наявність образливих висловлювань на адресу журналіста та направляє його до профільного комітету.
Комітет розглядає таке питання на своєму засіданні і ухвалює висновок, в якому може рекомендувати Верховній Раді без обговорення позбавити народного депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до 5 пленарних засідань). Це рішення доводиться до відома виборців через газету “Голос України”.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що народні депутати при здійсненні своїх повноважень, спілкуючись з журналістами “не завжди дотримуються популярних норм моралі та етики”.
“Станом на сьогодні: журналістів та інших медіа учасників все більше ображають, залякують через їхню розслідувальну роботу, погляди чи репортажі. Ці порушення та зловживання часто супроводжуються відсутністю норми закону, на підставі якої за такі діяння була б можливість притягнути винних осіб до відповідальності”, – вважають автори законопроекту.