Поки Росія готувалася, що їй вимкнуть SWIFT і нарощувала валютні резерви, наші Західні партнери зробили стратегічний обхідний маневр і вдарили там, де Путін не чекав – по їхніх золотовалютних резервах.

Нові санкції забороняють Центробанку (аналог нашого НБУ) – використовувати свої золотовалютні резерви, які були “заначкою” і мали б допомогти Путіну згладити ефект від Західних санкцій.

Росія має $630 млрд в золотовалютних резервах, майже всі ці гроші зберігаються на Заході, лише $60 млрд в Китаї, і $130 млрд в самій Росії у золоті. Російській економіці кінець. Це значно крутіше, ніж заборона SWIFT банкам (санкції по якому можна ще буде розширяти).

Раніше стало відомо, що Росію відключать від міжнародної платіжної системи SWIFT. Офіційне рішення ще не оформлене, але вже розпочалася технічна підготовка до ухвалення та впровадження цієї санкції, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в Facebook. 

SWIFT, що означає Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій, контролюється Національним банком Бельгії та представниками центральних банків зі США, з Великобританії, ЄС, Японії, Росії, Китаю та інших. Воно доставляє безпечні повідомлення більш ніж 11 000 фінансових установ і компаній у більш ніж 200 країнах і територіях.

SWIFT заблокував доступ до країни лише раз у своїй історії: у 2012 році за допомогою директиви ЄС він заблокував Іран у рамках низки заходів, спрямованих на стримування ядерної програми Ісламської Республіки.

Раніше США, ЄС, Франція, Німеччина, Італія, Британія та Канада у спільній заяві оголосили, що вони домовилися про відключення окремих російських банків, які потрапили під західні санкції від системи SWIFT.

Окрім цього, в РФ різко росте валюта.

Сбєрбанк Росії станом на 12:00 неділі, 27 лютого, продає євро за курсом 110,5 рубля, а долар ­– за 94,5 рубля.

Водночас у російському банку ВТБ, що потрапив під санкції заходу, курс долара перевищив 107 рублів, а курс євро – 118 рублів.

Офіційний курс валют Центробанку Росії попереднього дня, 26 лютого, був значно нижчим: долар ­– 83,5 та євро –93,6 рубля. Приблизно такий самий курс був заморожений на момент закінчення торгів на ринку.

Зауважимо, що після початку нападу Росії на Україну рубль різко знецінився, а падіння фондового ринку перевищило обвали 2020 та 2014 років. Індекс Московської біржі за день упав на 30%.