Останнім часом позиція Німеччині у контексті російсько-української війни стає все більш прозорою та однозначною. Зокрема нещодавно у Німеччині заявили про необхідність переговорів із РФ для припинення агресії, яку ведуть окупанти. Главу Кремля Володимира Путіна закликали закінчити війну.

Відповідну заяву зробив сам німецький канцлер Олаф Шольц, якого цитує газета Kölner Stadt-Anzeiger. 
 
“Канцлер Олаф Шольц заявив про необхідність подальших переговорів із президентом Росії Володимиром Путіним щодо припинення загарбницької війни проти України”, – цитує видання Шольца. 

За його словами, мета Німеччини полягає в тому, “щоб Росія припинила свою агресивну війну, а Україна захистила свою цілісність”. 

“Для цього необхідно буде говорити. Залишається побачити, чи буде це зроблено телефоном, по відеозв’язку чи за довгим столом”, – вважає Шольц. 

Він наголосив, Росія повинна визнати, що так далі тривати не може. 

“Путін повинен припинити війну, вивести війська і таким чином створити можливість для взаєморозуміння. Звернення може бути лише таким: Путін, закінчи цю війну”, – заявив Шольц. 

 
Попри певні сподівання деяких західних політиків, більшість лідерів цивілізованих країн все ж розуміють, що давати дипломатії шанс наразі вже запізно.  
 
Наразі подібні заклики лише лунають зі сторони РФ і чим кращі успіхи армії України, тим вони гучніші. 
 
Водночас експерти аналітичного центру RAND Corp Рафаель Коен і Джіан Джентайл зауважують, що у випадку російської війни проти України проблеми просування дипломатії особливо очевидні. Потенційна користь переговорів, на думку авторів, мінімальна, а вірогідні втрати – великі. 

«По-перше, твердження, що війни закінчуються дипломатією, а тому саме так закінчиться і війна в Україні, – це в кращому випадку обман», – наголошують експерти RAND. 

Деякі війни, наприклад Громадянська війна в США і Друга світова, велися до самого кінця. Інші ж, такі як Американська революція, Іспансько-американська війна, Перша світова або перша війна в Перській затоці, закінчилися перемогою на полі битви до того, як сторони сіли за стіл переговорів. А деякі війни, такі як американські війни у В’єтнамі і Афганістані, закінчуються катастрофою. Навіть якщо більшість війн справді закінчувалися дипломатичними домовленостями, вони ніколи не були замінником перемоги. 

На думку авторів, саме зараз дипломатія не здатна закінчити війну в Україні. Тому що російські і українські інтереси поки що не перетинаються.  

«Українці хочуть свою країну, і це зрозуміло. Вони хочуть репарацій за шкоду, яку завдала Росія, а також відповідальності за російські воєнні злочини. Росія, натомість, дала чітко зрозуміти, що вона все ще хоче зламати волю України», – зауважують експерти. 

Москва офіційно оголосила про анексію кількох українських регіонів. І теоретично для росіян відступ зараз був би поступкою територією Росії. Російська економіка в руїнах. Тому Москва не може платити репарації. А повна відповідальність за російські воєнні злочини призвела до того, що Владімір Путін і інші високопосадовці повинні були б сісти на лаву підсудних.  Тому такий гострий контраст між позиціями сторін не пропонує зараз жодного простору для дипломатії. 

Також домовленості навряд чи не допустять майбутню ескалацію. Один з найбільш поширених аргументів, чому США повинні дати дипломатії шанс, вказує на російські погрози застосувати ядерну зброю. Але варто пригадати, чому Росія взагалі вдається до таких погроз? Експерти RAND вказують, що причина такої російської поведінки в поразках армії РФ на полі бою і відсутність інших варіантів.  

«Якщо припустити, що «дипломатичне рішення» – це не евфемізм до української капітуляції, на чому наполягають пропоненти ідеї, розрахунки Росії про те, як і коли влаштувати ескалацію, залишаться без змін. Росія все одно буде в становищі, в якому вона програє у війні і шукає спосіб змінити це», – пояснюють вони.