22 травня Верховна Рада зібралася на позачергове засідання. 

Після того, як президент Володимир Зеленський оголосив про розпуск парламенту і дострокові вибори 21 липня, депутати внесли пропозицію: вони згодні на скасування мажоритарної системи, що вигідно Зеленському, а натомість вимагають зниження прохідного бар'єру в Раду.

Верховна Рада України в середу, 22 травня, не змогла включити проекти 10319 і 10319-1 (закон про вибори в український парламент, а також його альтернатива) до порядку денного сесії.

За включення проголосували всього 92 нардепа.  Найбільше голосів дали "Оппоблок" і "Самопоміч".

Старий закон – за яким 225 депутатів обиралися за списками, якщо партії подолають 5% -й бар'єр, невигідний цілої низки фракцій.  З таким бар'єром в неї на дострокових виборах не проходять ні "Народний фронт", ні радикали Ляшко, ні "Самопоміч", ні ахметівська частина "Опозиційного блоку".

Зниження прохідного бар'єру з 5% до 3% збільшує можливості нинішніх депутатів з підмоченою репутацією потрапити в Раду – нехай і в складі інших партійних проектів.  Цю тему вчора обговорювали на консультаціях лідерів фракцій і груп у Адміністрації президента.

Тобто вибори відбудуться за старим законом.

Відзначимо, що законопроект Зеленського припускав скасування мажоритарки, зниження бар'єру до 3%, проте не включав запровадження відкритих списків.  У поясненні до документа йшлося про те, що змінити виборче законодавство в цій частині в термін до позачергових виборів не представляється можливим.

Раніше фракція БПП на позачерговому засіданні парламенту відмовилася голосувати за законопроект про вибори, запропонований Володимиром Зеленським.  Нардепи заявили, що списки повинні бути відкритими, а зниження бар'єру призведе до Ради "кишенькові регіональні партії".

І саме в день голосування за закон про вибори у Верховній Раді вперше ввели сувору роздачу карток.  Ймовірно, щоб не проводити засідання в разі, якщо на нього прийде менше 226 нардепів.  І це враховуючи, що зазвичай в парламенті з'являються близько 208 депутатів.

Тим часом, 21 травня Володимир Зеленський провів консультацію з главами фракцій.  За словами глави АП Андрія Богдана, депутати домовилися з президентом про зниження прохідного бар'єру в Раду до 3% і скасування мажоритарки.