нбу

У четвер, 18 червня Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому закони №2742 та №2743 щодо посилення незалежності та інституційної спроможності Національного банку України, що є однією з умов виділення країні другого траншу кредиту за програмою Міжнародного валютного фонду.

Новину повідомляє «Преса України», передає Корупція.Інфо

За відповідне рішення проголосували 232 і 234 нардепа при необхідному мінімумі в 226 голосів. Обидва законопроекти є одним із структурних маяків програми розширеного кредитування МВФ. Передбачалося виконати одну з умов отримання другого траншу до кінця квітня.

Проект закону №2742 передбачає недопущення встановлення сум обов'язкового перерахування до держбюджету коштів від НБУ. Ці кошти повинні використовуватися для поступового нарощування загальних резервів.

Коментуючи норму про нові правила розподілу прибутку між центробанком та урядом, заступник голови комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності Руслан Демчак сказав, що ці нововведення дозволять регулятору наростити золотовалютні резерви.

«Після закінчення року буде проведений аудит із залученням міжнародної аудиторської компанії, тільки тоді прибуток розподілиться в бюджет. Таким чином, прибуток НБУ, в першу чергу, буде спрямований в його резерви, щоб він міг збалансувати фінансову систему», – сказав Демчак.

Також закон посилив роль Ради Національного банку в проведенні внутрішнього аудиту та контролю за ризиками. Він закріпив необхідність проведення засідань Ради НБУ не менше 10 разів на рік і скорочення кількості членів його Ради до 9 чоловік, а правління – до 6-ти.

«Таким чином, в цілому зміщуються пріоритети діяльності НБУ, а також представляються нові повноваження членам Ради», – додав він.

Проектом закону №2743 скасовується цілий ряд норм Бюджетного кодексу. Зокрема, Нацбанк не бере участі в складанні прогнозу держбюджету на наступні за плановим два бюджетні періоди.

Він не зобов'язаний надавати президенту, уряду або парламенту прогнози монетарних показників та розрахунки частини прогнозованого прибутку, яка підлягатиме перерахуванню до держбюджету.

НБУ тепер не повинен давати передбачувані показники валютно-курсової політики для прогнозування держбюджету України.

Для звичайних українців прийняття закону буде гарантувати утримання національної валюти в запланованих межах валютного коридору.

Нагадаємо, що в четвер, 18 червня, Національний банк України, слідом за зміцненням національної валюти на міжбанку, підняв курс гривні до всіх основних валют. Так, долар сьогодні подешевшав на 50 копійок – 21,650235 грн / $