Сьогодні, 20 січня, Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, очолюваний Михайлом Радуцьким, розглядатиме законопроект, поданий депутатами від “Слуги народу”, який спрощує процедуру реєстрації вакцин від коронавирусу в Україні.

Однак в документі міститься ряд досить скандальних положень, вважають експерти.

Зокрема, Україна не розробляє і не впроваджує національну процедуру екстреної реєстрації вакцин. Замість цього документ пропонує українському уряду закуповувати вакцину на підставі клінічних досліджень в інших країнах.

Це означає, що все, що буде зареєстровано в ЄС, США, Індії та інших країнах, може використовуватися в Україні без проведення експертизи і реєстрації.

“У лютому ВООЗ рекомендувала всім країнам перейти на процедуру екстреної реєстрації вакцин з метою їх екстреного використання до завершення третьої фази клінічних випробувань (оцінка безпеки, імуногенності, епідеміологічної ефективності)”, – пояснює “Стране” підгрунтя появи такого законопроекту глава Національної медичної палати України, військовий епідеміолог Сергій Кравченко.

Кожна держава розробила відповідну процедуру екстреної реєстрації вакцин відповідно до своїх національних законодавств.

Однак в Україні хочуть змінити процедуру реєстрації так, щоб спиратися виключно на клінічні дослідження вакцин в інших країнах.

“В Україні пропонується цим законопроектом проводити процедуру екстреної реєстрації вакцин лише на підставі проведення клінічних досліджень вакцин в наступних країнах: США, Великобританія, Швейцарія, Японія, Австралія, Канада, Китай, Ізраїль, Індія, Мексика, Бразилія і країни ЄС. Незалежно від проміжних результатів третьої фази клінічних випробувань. Головне, що регулятори перерахованих країн дозволили проведення третьої фази клінічних випробувань “, – пояснює суть запропонованих законопроектом норм Кравченко.

“Тобто Україна не розробляє і не впроваджує національну процедуру екстреної реєстрації вакцин. А покладається на кого-то. І закладає корупційну схему спочатку, посилаючись на регуляторів Китаю, Індії, Бразилії, Мексики. Індія – ключовий момент. Яка там регуляторна система? Там штампують що завгодно. І все, що буде зареєстровано в Індії, може використовуватися в Україні без проведення експертизи і реєстрації “, – заявляє експерт.

Нагадаємо, на сьогодні Україна уклала лише один контракт на закупівлю вакцини від коронавируса – з китайською компанією Sinovac Biotech.