Заступник Кравчука в ТКГ Фокін заявив, що особливий статус треба надати всьому Донбасу, а не тільки окупованій частині. Разом із цим без Донбасу Фокін не бачить сучасної України. Наразі ж там “потрібно оголосити загальну амністію та провести вибори”.

Водночас, спікер Верховної Ради Дмитро Разумков та глава МВС Арсен Аваков розкритикували ідею заступника глави української делегації в ТКГ Вітольда Фокіна щодо повної амністії проросійських бойовиків на Донбасі. Водночас у “Слузі народу” закликають Фокіна обговорити це питання з депутатами.

Спікер парламенту, зокрема, наголосив, що Україна не може йти своїм шляхом у питаннях амністії військових злочинців.

Дмитро Разумков прокоментував неоднозначну заяву заступника голови української делегації в Тристоронній контактній групі Вітольда Фокіна.

“Є військові злочини, які в жодній державі світу не підлягають амністії. Це реалії, з якими стикався світ вже багато років”, – наголосив спікер.

Реакція Авакова

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вважає заяву Фокіна про амністію бойовикам такою, що не відповідає національним інтересам. Він також назвав її спекулятивною, повідомляє пресцентр МВС.

За словами глави МВС, жоден український воїн не має гинути через недолугі політичні спекуляції.

“Пам’ятаємо про те, що за кожен клаптик української землі на Донбасі загинули тисячі наших військових”, – заявив він.

Що про це думають у “Слузі народу”

Перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко допустив проведення зустрічі з Фокіним у зв’язку із останніми його заявами щодо Донбасу. За його словами, раніше в Раді таку розмову провели з Леонідом Кравчуком.

Корнієнко також наголосив, що безпечних умов для проведення виборів в ОРДЛО наразі немає.

Нагадаємо, перший український прем’єр та заступник Леоніда Кравчука як голови української делегації на переговорах у Мінську Вітольд Фокін дав інтерв’ю “Стране”. У ньому член ТКГ зробив кілька серйозних заяв.

Міркування Фокіна про врегулювання конфлікту на Донбасі

  • Про єдиний шлях до миру

Вітольд Фокін розповів, що дуже добре знає Донбас, адже виріс там. Політик переконаний, що “донецький характер має свою специфіку”.

“Донеччани довго терплять, але коли розгойдаються, зупинити їх дуже важко”, – заявив Фокін.

Тож наразі, коли ситуація на Донбасі вже розгойдалася (а регіон почав занепадати, на думку Фокіна, ще з кінця 80-х років минулого століття), “виконання мінських домовленостей – це єдиний шлях до миру”.

  • Про поступки у переговорному процесі

Фокін зауважив, що поділяє думку Кравчука: “Без доброї волі й розумних поступок ні одна, ні інша сторони миру не досягнуть”.

На які поступки можна піти

  • Вибори.

На Донбасі потрібно провести вибори. Рада наразі ухвалила в Донецькій та Луганській областях місцеві вибори, заплановані на 25 жовтня, не проводити. Кравчук просить депутатів передумати.

Фокін переконаний: якщо Рада не підтримає Кравчука, це означатиме, що щонайменше частина депутатів “не дуже зацікавлені у мирному врегулюванні конфлікту на Донбасі”.

  • Загальна амністія.

Заступник Кравчука виділив “важливе питання про амністію”. З обох боків, мовляв, “було скоєно багато злочинів”. Усі слід розслідувати, а винних – притягнути до відповідальності.

“Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів”, наполягає Фокін, потрібна загальна амністія.

Поступки, на які йти не можна

  • Прямі переговори з окупаційною владою.

Фокін каже, що і він, і Кравчук за гарантій безпеки готові поїхати до окупованих районів Донбасу. Однак політик не знає, що з цього приводу думає президент Зеленський.

Не допускає Фокін наразі й можливість прямих переговорів із бойовики. Хіба що з цього приводу “буде відповідне доручення президента або Верховної Ради”.

Зміни до Конституції України.

Російська сторона вимагає, щоб особливий статус Донбасу закріпили у Конституції України. Фокін такі запити вважає надмірними, адже “Конституція – не прохідний двір”.

“Моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, і розв’язати питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу”,– заявив Фокін.

“Я впевнений, що ми повернемо Донбас. Без нього я не бачу сучасної України”, – підсумував член ТКГ.