Україну чекає найхолодніша за останні 100 років зима, у всякому разі, такі прогнози озвучують синоптики. Разом із нею прийдуть і рекордно високі суми в платіжках за опалення. Причому мешканці неутеплених будинків будуть платити приблизно в 1,5 раза більше.

Скільки потрібно буде платити і як холод вплине на суми в платіжках

В Україні більшість багатоповерхових будинків оснащена тепловими лічильниками. У прийнятому законі "Про комерційний облік комунальних послуг" йдеться, що прилади обліку повинні встановити у всіх будинках до жовтня цього року. Однак, через ряд обставин, виконати це завдання не вдалося. Десь лічильники вкрали, а десь — так і не встановили. Незважаючи на це, похолодання вплине на суми в платіжках майже всіх українців.

У разі, якщо в місті більше половини будинків — з лічильниками, то решті суми в платіжках розраховують із урахуванням усередненого показника в будинках із приладами обліку. У минулому опалювальному сезоні середня сума в платіжках за січень була на 200 грн більшою, ніж груднева. Причина — різниця у температурі повітря. У відносно теплих місцях на опалення будинків потрібно в середньому на 20-30% менше Гкал.

"У середньому 70% від суми в платіжках — опалення. Нормальна ситуація: є лічильник, тепловий пункт із автоматикою. На вулиці плюс 2 — на опалення йде, грубо кажучи, 100 одиниць тепла. На вулиці мінус 15 — на опалення йде 130 одиниць тепла. Звичайно, якщо зима буде холодною, можна розраховувати на те, що й опалення обходитиметься дорожче. Наскільки — залежить від конкретного будинку", — зазначає експерт у сфері енергоефективності Олексій Білоножко.

"На вулиці плюс 2 — на опалення йде, грубо кажучи, 100 одиниць тепла. На вулиці мінус 15 — на опалення йде 130 одиниць тепла. Звичайно, якщо зима буде холодною, можна розраховувати на те, що й опалення обходитиметься дорожче. Наскільки — залежить від конкретного будинку", — зазначає експерт у сфері енергоефективності Олексій Білоножко.


Єдина можливість платити менше — утеплитися. Левова частина Гкал фактично "втрачається" через погано утеплені стіни, "діряві" вікна і т.д. Комплексні заходи із утеплення дозволять скоротити суми в платіжках на 50-60%. У такому випадку, навіть якщо в Україні вдарять сильні морози, на вартості опалення це майже не відобразиться.

"У нас був кейс у Запоріжжі. Добре утеплений будинок — декілька днів взимку на мінімумі було включено опалення, у квартирах зберігалася комфортна температура. Якщо таке зробити в звичайній хрущовці, у квартирах можна буде обходиться без холодильників. Про що це говорить? Будинки не підготовлені до зими. Людей, які скаржаться на платіжки, я завжди запитую: а ви самі що зробили, щоб менше платити? Чекаєте, поки хтось тарифи знизить?", — розповідає Білоножко.

Експерт у сфері енергоефективності Антон Ковалишин пояснює: щоб реально домогтися економії діяти потрібно комплексно. Тільки заміна вікон й установка лічильника відчутного результату не дадуть.

Що зробити в першу чергу:

Переконатися, що в будинку встановлений лічильник на тепло. Якщо будинок новий (або з горизонтальною розводкою системи опалення) встановити в кожній квартирі лічильник і регулятор. Встановити індивідуальний тепловий пункт із погодним регулятором.

Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня

З огляду на те, що держава і багато міст надають підтримку у фінансуванні подібної модернізації, кожній квартирі доведеться "скинутися" лише по декілька тисяч гривень. Тільки завдяки цим крокам можна знизити споживання на 10-30%.

Наступний крок — утеплення самого будинку. На це знадобляться мільйони гривень. Тому доведеться створювати ОСББ і оформляти кредит.

Як платити в рази менше:

1. Утеплити труби;

2. Утеплити стіни по периметру;

3. Утеплити дах та підвал на глибину промерзання грунту.

"Якщо у вашому будинку всі ці заходи виконані — чудово, ваші платіжки за опалення будуть нижче, ніж в аналогічних будинках без модернізації. Якщо ще не встигли виконати такі заходи — ніколи не пізно об'єднатися із сусідами, замовити проведення комплексного енергоаудиту. Енергоаудитор у своєму звіті відобразить, на скільки можна підвищити енергоефективність будівлі, в тому числі усунувши втрати тепла, які енергозберігаючі та енергоефективні заходи необхідно виконати", — пояснює Антон Ковалишин.

Коли увімкнуть опалення

Старт опалювального сезону дає місцева влада. Згідно із законом, міськради повинні давати команду вмикати тепло після того, як температура мінімум три доби тримається на рівні менше 8 градусів вище нуля. Причому, як щорічно зазначають у Кабміні, мери несуть кримінальну відповідальність за зрив опалювального сезону.

Україна вже готова до опалювального сезону, заявив прем'єр Володимир Гройсман під час години запитань до уряду в Раді. "Я декілька років працюю і чую, що не почнеться опалювальний сезон. Забудьте про це і не лякайте людей. Україна готова до опалювального сезону. Відповідальність за своєчасний пуск несуть органи самоврядування", — сказав Гройсман.

Правда, у Києві досі майбутній постачальник тепла і гарячої води не підключений до газу, а значить, фізично не може генерувати тепло. Ще в багатьох містах досі не вирішили питання погашення заборгованості перед "Нафтогазом". За словами віце-прем'єра Геннадія Зубка, проблеми також є в селі Коцюбинське і містах Шепетівка та Сміла.

Ще одне питання — постачальники досі не знають, що буде із тарифом на газ, а, значить, не можуть навіть прогнозувати, скільки коштуватиме їхня послуга взимку. Якщо блакитне паливо подорожчає на 23,5%, вартість опалення у середньому повинна зрости до 16,5%. Судячи з практики минулих років, опалення, найімовірніше, в більшості міст стартує у першій половині жовтня, в окремих районах — після 15 жовтня.