Україна хоче, щоб міжнародне співтовариство визнало Білорусь (разом із Росією) країною — спонсором тероризму. Про це повідомляв офіс президента України. До чого може призвести таке зізнання?

Офіс Зеленського писав, що група українських та міжнародних експертів 20 квітня представила план рекомендацій для міжнародної демократичної спільноти щодо комплексу подальших економічних заходів, спрямованих на примус російського керівництва до якнайшвидшого припинення війни в Україні та максимальне збільшення вартості агресії для Росії.

Одним із ключових напрямків санкційної політики називається визнання Росії та Білорусі державами — спонсорами тероризму.

Список таких держав почали складати 1979 року. Сам термін “держава – спонсор тероризму” належить США. Це країни, які, на думку держдепу, сприяють терористичній діяльності. В американському списку їх зараз чотири – КНДР, Куба, Іран, Сирія. ЄС має свій подібний список.

Якщо Білорусь визнають державою – спонсором тероризму, то це буде перша така країна, яка знаходиться на території Європи.

Наскільки це ймовірно?

Поки заклик визнати Білоруст споносром тероризму, разом з росією є в тільки в релізі на сайті Офісу Президента України. У самому документі немає ні слова про Білорусь, на це звертає увагу юрист-міжнародниця, кандидат юридичних наук – Катерина Дейкало. 

«Саме в контексті визнання як спонсора тероризму в документі йдеться лише про Росію. Тому, щоб розпочинати розмову про наслідки, спочатку потрібно з’ясувати, а чи є взагалі така вимога. У юридичних питаннях первинним іде зміст самого документа, а не брифінгу на сайті», — наголошує Катерина Дейкало.

Про цей факт говорить і відповідальний із правових питань народного антикризового управління Михайло Кирилюк. Але він вважає, що якщо Росія отримає таке визнання, то Білорусь також може опинитися у списку.

«Адже без участі влади Лукашенка більша частина агресії Росії була б неможливою, включаючи те, що підпадає під визначення тероризму.

Крім цього, якщо навіть Росію буде внесено до списку, а Білорусь ні, то стане зрозумілим, що Білорусь допомагатиме їй обходити санкції. Такі дії створять додаткові підстави для потрапляння Білорусі до цього списку або під нові чи вторинні санкції», — міркує експерт.

У сьогоднішньому світі надання країні такого статусу – рідкісне явище. Однак ймовірність здійснення такого сценарію може зрости разом із ескалацією агресії.

«Ще два місяці тому визнання державою — спонсором тероризму стосовно Білорусі та Росії не обговорювалося навіть у теорії. Але бачимо, як під час війни швидко змінюються обставини. Наразі такі розмови йдуть не просто на рівні експертів чи депутатів, а на рівні президентів», — зазначає Кирилюк.

Якщо Білорусь все ж таки внесуть до списку, що це означатиме для країни?

Голова кабінету Тихановської Валерій Ковалевський каже, що визнання Лукашенка та його режиму спонсорами тероризму призведе до ще жорсткіших санкцій.

«Це санкції, які поширюватимуться на державний сектор та на причетних до нього осіб. Крім цього, таке визнання сильно позначатиметься і на контактах з третіми країнами. Різко звужується простір для торговельно-економічних відносин. Все це ще більше ускладнюватиме життєздатність Лукашенка та його режиму», — вважає він.

Під санкції в такому разі може потрапити не лише Білорусь, а й країни-партнери, які продовжать взаємодію. Ця обставина призведе до зниження репутації країни, рівня держави-ізгоя.