Odessa

Трагічні події 2-го травня минулого року в Одесі, які забрали десятки людських життів, досі остаточно не розслідували, а головному підозрюваному – колишньому начальнику одеської міліції Дмитру Фучеджі на наступний день вдалося втекти за кордон.

Мало того, пройшов рік, а нам так і не назвали всі обставини інциденту.

А розбіжностей між офіційними версіями і реальними фактами – безліч.

Після того, як у вересні минулого року Міністерство внутрішніх справ офіційно закрило розслідування кримінального провадження за фактами масових заворушень, за справу взялася Генпрокуратура. Напередодні річниці подій у відомстві відзвітували про зроблене.

 

Передісторія

2 травня в Одесі мали грати футбольні клуби «Металіст» (Харків) і «Чорноморець» (Одеса). Фанати футбольних клубів анонсували марш «За єдність України», який повинен був пройти вулицями міста, після чого завершитися на стадіоні «Чорноморець». Марш був призначений на 3:00 дня, на Соборній площі.

В цей же час на Олександрівському проспекті Одеси зібралася група проросійських активістів з георгіївськими пов'язками на руках. Багато хто – в масках і з битами. Вони збиралися перешкоджати проведенню маршу за участю одеських і харківських футбольних фанатів.

Через кілька хвилин після початку руху колона була атакована проросійськими активістами. Сторони розділяв кордон з 200 міліціонерів, які не змогли уникнути зіткнення.

За даними євромайданівців, їх супротивникам активно сприяв заступник начальника ГУ МВС в Одеській області полковник Дмитро Фучеджі.

За інформацією прокуратури, в даний момент екс-міліціонер ховається на території Придністровської республіки. 

До вечора прихильники Євромайдану рушили на Куликове поле. В центрі протистояння виявилася будівля Федерації профспілок Одеської області, до якої перемістилися учасники, почалися в день зіткнень. Антимайдановци зникли в будівлі Будинку профспілок і відстрілювалися, а також кидали каміння і коктейлі Молотова, від чого там почалася пожежа, яка призвела до загибелі людей.

 

Загальна кількість загиблих в Одесі в результаті масових заворушень, за останніми даними, становила 48 осіб. Всього постраждалих було близько 200 людей

«За харакетром пошкоджень: вогнепальні поранення – 27, колото-рубані поранення – 31, термічні травми та отруєння продуктами горіння – 26, травми, пов'язані з пошкодженнями тупими предметами та іншої етіології – 163», – повідомили в Одеській облдержадміністрації.

 

Втеча екс-начальника одеської міліції

Слідство МВС встановило, що масові заворушення в Одесі були організовані і навмисно сплановані. Через кілька днів правоохоронці затримали головних фігурантів екстремістських організацій, а також кілька співробітників міліції.

В той же час екс-начальника ГУ МВС України в Одеській області Дмитра Фучеджі оголосили у розшук.

25 вересня президент України Петро Порошенко заявив, що у справі про події 2 травня в Одесі три людини вже притягнуті до відповідальності.

При цьому глава держави попросив Росію про сприяння у поверненні Фучеджі в Україну для притягнення його до відповідальності.

У той же день радник голови МВС Зорян Шкіряк повідомив, що Головне слідче управління МВС завершило розслідування кримінальної справи за фактами масових заворушень в Одесі 2 травня.

 

Версії ГПУ

Через рік, у Генеральній прокуратурі розповіли про своє бачення минулорічних подій і представили основні напрями, за якими розслідувалася трагедія 2 травня.

Перший заступник Генерального прокурора Володимир Гузир розповів, що розслідується неналежне виконання обов'язків працівниками органів внутрішніх справ, які не забезпечили належну охорону громадського порядку.

«Повідомлено про підозру Фучеджі. Він звинувачується у перевищенні владних повноважень за ст.365 КК. А саме, за події, пов'язані із звільненням з ізолятора тимчасового утримання великої групи осіб, які були затримані за безлади в період з 14.00 годин до вечора », – повідомив він.

 

За словами Гузиря, екс-міліціонера також звинувачують у службовій недбалості:

«Це бездіяльність, неналежне виконання ним своїх обов'язків призвело до того, що він, як начальник підрозділу, що забезпечує безпеку громадян під час масових заходів, не організував цієї роботи».

Крім цього, до відповідальності притягуються троє співробітників органів внутрішніх справ, кримінальне провадження щодо яких вже знаходиться у суді.

Однак, де зараз знаходяться обвинувачені, в Генпрокуратурі відповісти не змогли.

«Я не готовий сказати, чи затримані вони, але, швидше за все, вони перебувають під вартою», – ось так витіївато розповів про хід розслідування Володимир Гузир.

 

 

Організатори заворушень

Встановлено учасників масових заворушень (22 особи), 11 з яких знаходяться під вартою, інші оголошені в розшук. Одне провадження відносно підозрюваної особи закрито у зв'язку з його смертю.

Гузир зазначив, що серед підозрюваних у масових заворушеннях, троє є представниками Євромайдану, решта – так званого антиМайдану.

«Закінчується розслідування ще одного кримінального провадження щодо осіб, які під час масових заворушень вчинили умисні вбивства. Найближчим часом вони будуть направлені до суду. Ще 13 активних учасників подій оголошені в розшук. На всіх них отримані дозволи про затримання і доставку в суд під вартою », – відзвітував заступник генпрокурора.

o-00270986-a-00028556

 

Про пожежу у  Будинку профспілок

Відповідно до розслідування Генпрокуратури версія про наявність хлороформу на місці пожежі не підтвердилась.

«Вас, напевно, цікавить питання, пов'язане з хімічними речовинами, такими як хлороформ. Слідство констатує, що версія використання в будівлі профспілок отруйних сильнодіючих газів, зокрема, хлороформу, в ході досудового слідства свого підтвердження не знайшла », – повідомив Гузир.

За його словами, невідомі підпалили барикади біля центрального входу, а також закриті двері від тих, хто наступав ззовні.

Це сталося в результаті того, що представники протиборчих сторін закидали один одного запальними сумішами. Після того, як двері в будівлю профспілок були закриті, конструкця будівлі швидко загорілася..

Всі загиблі в будівлі профспілок були знайдені в районі сходів, кілька були виявлені в кімнатах поблизу. Причина смерті – отруєння чадним газом.

«Будь-яких доказів запланованого пожежі в будівлі профспілок не встановлено. Пожежа стала наслідком використання запалювальних сумішей учасниками масових заворушень », – зробив висновок заступник генпрокурора.

 

Джерело: Корупція.Інфо