Екс-президент України Віктор Федорович Янукович втік з країни шість років тому, 22 лютого 2014 року. Сьогодні він засуджений за державну зраду, проходить як підозрюваний по ряду інших справ і ховається в Росії від тюремного ув’язнення.

Верховна Рада визнала цю втечу самоусуненням від влади, а сам “гарант Конституції” виправдовувався тим, що нібито намагався врятувати власне життя. Яким чином Януковичу вдалося сховатися від правосуддя.

Підготовка втечі “гаранта”

Свою втечу Віктор Янукович почав готувати ще 19 лютого 2014 року – відразу ж після того, як в ЗМІ з’явилися перші повідомлення про вбитих в центрі Києва активістів Євромайдану. На відео з камер спостереження в президентській резиденції в Межигір’ї видно що майно екс-президента вивозилися з 19 по 21 лютого включно.

21 лютого Віктор Янукович і лідери політичної опозиції – Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок, підписали угоду про врегулювання кризи. Документ, закріплений підписами європейських дипломатів, передбачав відновлення дії Конституції в редакції 2004 року, створення коаліції та уряду національної єдності, проведення до грудня 2014 дострокових президентських виборів і об’єктивне розслідування антизаконних дій правоохоронців проти учасників Євромайдану. Але вже підписуючи цей документ, Янукович планував втекти з країни.Увечері 21 лютого зі сцени Майдану виступив сотник Самооборони Володимир Парасюк. Він заявив, що революціонерів не влаштовують домовленості з президентом і якщо опозиціонери не зажадають відставки Януковича, активісти підуть на новий штурм урядового кварталу.

Незабаром після цього Віктор Янукович, поспішно зібравши залишки речей, покинув свою резиденцію під Києвом. В ніч з 21 на 22 лютого він прибув до Харкова, де дав своє останнє на території України інтерв’ю.

Екс-президент заявив, що не збирається залишати Україну. Але при цьому, уточнив Янукович, він не планує повертатися до Києва, а буде “рухатися по південному сході країни”.

Втеча до Криму

Уже в другій половині дня 22 лютого Янукович вилетів з Харкова до Донецька. Там він намагався перетнути кордон з Росією, але його не випустили українські прикордонники.

Тоді кортеж президента-втікача виїхав в Запорізьку область. Під Бердянським Янукович пересів у свій вертоліт, на якому, з зупинкою в російському місті Анапа, він дістався до Криму.

Втеча Віктора Януковича в Росію

На півострові “гарант” ненадовго зупинився в Ялті, звідки пізно ввечері 23 лютого виїхав до Севастополя. Там він влаштувався в одній з військових частин Чорноморського флоту РФ. Перебуваючи на території цієї частини Янукович написав заяву про відмову від державної охорони, після чого на борту російського військового корабля втік на територію Росії.