Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 6 січня провів телефонну розмову з високим представником Євросоюзу з питань закордонних справ та політики безпеки Жозепом Боррелем. Про це Кулеба повідомив у Twitter.

За словами Кулеби, вони докладно обговорили підготовку саміту Україна – ЄС, який заплановано на 3 лютого.

“Ми виклали наші очікування й зосередилися на форматі, який забезпечить його успіх. Ми також обговорили військову допомогу, санкції та ірансько-російську співпрацю”, – написав міністр.

У європейській службі зовнішніх зв’язків повідомили, що Боррель під час розмови “якнайрішучіше” засудив “варварські” ракетні атаки РФ, які “невибірково руйнують інфраструктуру, житлові та медичні установи, навмисно завдаючи ударів по цивільних особах і вбиваючи їх”. Глава європейської дипломатії наголосив, що ці обстріли є воєнними злочинами, і політичне та військове керівництво Росії, а також усіх винних і причетних до цих та інших воєнних злочинів, скоєних в Україні, притягнуть до відповідальності.

“Ці російські атаки різко суперечать припиненню вогню, оголошеному вчора в односторонньому порядку президентом Росії [Володимиром] Путіним. Таке припинення вогню не змінює того факту, що Росія незаконно окупує частину території України. Виведення російських військ і військової техніки з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів – єдиний серйозний варіант відновлення миру й безпеки. За відсутності таких конкретних дій одностороннє припинення вогню схоже лише на спроби Росії виграти час для поповнення і перегрупування своїх військ або відновити свою зруйновану міжнародну репутацію”, – ідеться у заяві.

Також Боррель сказав, що ЄС продовжуватиме політичну, військову, економічну та гуманітарну підтримку України стільки, скільки потрібно.

“Високий представник Боррель також обговорив підготовку до наступного засідання Ради з питань закордонних справ 23 січня 2023 року, в якому міністр закордонних справ Кулеба візьме участь у режимі відеоконференції. Вони також обговорили майбутній саміт ЄС – Україна і рішучість ЄС забезпечити ефективне застосування санкцій та протидію їхньому обходу”, – повідомили у пресслужбі.

Також нагадаємо, що парламент до старту переговорів про повноправне членство України в Європейському Союзі вже працює над законопроєктами, ухвалення яких необхідне для вступу до ЄС, повідомив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

“Після того, як Європейський Союз дасть оцінку (виконання Україною рекомендацій Європейської комісії для початку переговорів про вступ до ЄС – ІФ-У), перед нами відкриються 35 розділів, за якими нам скажуть, у якій частині який закон привести у відповідність… Із цих 35 розділів 33 стосуються безпосередньо законодавства… Ми йдемо з випередженням… Є речі, які ми знаємо, що там точно будуть, ми їх намагаємося ухвалити”, – сказав Стефанчук в інтерв’ю в ефірі єдиного телемарафону у п’ятницю.

Він нагадав, що український парламент вже ухвалив закон “Про авторське право і суміжні права”. За його словами, наразі триває робота над законопроєктами щодо захисту персональних даних, про екологію.

Майбутній саміт Україна-ЄС може дати оцінку виконанню Україною рекомендацій Європейської Комісії для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу, вважає Стефанчук.

“Я думаю, що на цьому саміті вже можуть бути надані оцінки прогресу щодо виконання, тому що така домовленість начебто є. Тому ми чекатимемо з боку Європейського Союзу на справедливе, чесне, рівне оцінювання наших старань”, – сказав Стефанчук в інтерв’ю в ефірі єдиного телемарафону в п’ятницю.

Він висловив сподівання, що головування Швеції та Іспанії в Раді ЄС цього року сприятиме отриманню Україною повноцінного членства в Європейському Союзі.