Рада національної безпеки і оборони України увечері 9 червня провела термінову нараду.

Про це розповів секретар РНБО Олександр Данилюк, повідомляє “Європейська щоправда”, яка має в своєму розпорядженні офіційну заяву МЗС.

Україна офіційно відреагувала на політичну кризу в Молдові, зробивши застереження з приводу сценарію федералізації.

Київ запропонував Кишиневу свою роль посередника для вирішення спору між Демпартією, яка утримує контроль над урядовими установами, і новообраним урядом на чолі з Майєю Санду.

“Україна зацікавлена ​​стабільною, демократичною та європейською Молдовою, готова у разі необхідності, сприяти у вирішенні існуючих проблем”, – йдеться в заяві.

Окремо МЗС висловило стурбованість через небезпеку просування “сценарію федералізації”, який нібито раніше обговорювали лідери Демпартії і Соцпартії Плахотнюк і Додон.

“Важливим для країни і безпеки ситуації в регіоні є недопущення зовнішнього втручання, спрямованого на реалізацію російського сценарію федералізації країни”, – заявив МЗС, попутно нагадавши, що Україну і Молдову “об’єднує спільне європейське майбутнє”.

Одночасно стало відомо, що в неділю ввечері молдовське питання обговорювали в Раді нацбезпеки і оборони України.

“Провів розширену нараду в РНБО щодо розвитку подій в Молдові і потенційного впливу на ситуацію в регіоні. Моніторимо ситуацію”, – зазначив секретар Радбезу Олександр Данилюк.
 
Нагадаємо, 24 лютого в Молдові пройшли парламентські вибори. За багатомандатним округом Партія соціалістів отримала 31,15%, проєвропейський блок Acum – 26,84%, правляча Демократична партія – 23,62%, партія “Шор”, чиєю ідеологією є боротьба за права нацменшин, – 8,32%.

8 червня Конституційний суд Молдови вирішив, що парламент країни слід розпустити, так як він протягом 90 днів не зміг сформувати уряд. Згідно із законодавством Молдови, президент Ігор Додон повинен негайно розпустити законодавчий орган країни і призначити дострокові вибори.
 
Додон заявив, що поки не буде розпускати парламент.

8 червня на екстреному засіданні парламенту Молдови депутати обрали уряд країни, призначивши прем’єр-міністром лідера партії “Дія і солідарність” (PAS, входить в блок Acum) Майю Санду.

9 червня Конституційний суд Молдови вирішив передати повноваження президента країни виконуючому обов’язки прем’єр-міністра Павлу Філіпу через невиконання головою держави Додоном вимоги призначити дострокові парламентські вибори, тому що законодавчий орган країни не зміг протягом 90 днів призначити уряд.

Філіп своїм першим указом в якості в.о. президента розпустив парламент. Він також підписав указ про проведення дострокових парламентських виборів в Молдові 6 вересня.