робота на вихідних

Мінсоцполітики вирішило розглянути тему компенсацій за працю у вихідні та святкові дні у листі від 09.12.2014 р № 922/13 / 155-14.

Міністерство інформує, що працівники, які виконують свої обов’язки і в період святкових/вихідних днів (за умови отримання ними місячного окладу), повинні отримувати надбавку. Вона залежить від тарифікації погодинної чи денної оплати. За рекомендаціями, надбавка становить подвоєння коштів, які мала б отримати людина.

Зазначеного розміру оплата впроваджується за кожну годину, яку відпрацьовано неробочого, вихідного дня. Аби визначити ставку такої оплати, посадовий оклад повинні розділити на місячну норму точної тривалості робочого дня, яку затверджують правила внутрішнього трудового порядку щодо працівника або колективу.

Якщо ж працівник, який збирається працювати неробочого/святкового дня, забажає, то він може обрати собі для відпочинку інших узгоджений з керівництвом день. Знову ж таки за згоди начальства.

Така норма статті 107 КЗпП України використовується у таких випадках, коли робота у святковий, неробочий день не є включеною до норми робочого дня (в годинах).

Тут є один нюанс, адже це поширюється тільки на тих, у кого робота у неробочі дні включена до місячної норми робочого часу. Тобто оплата праці залишається такою ж і вибір вихідного дня у інший день не надається, тільки за уставленим графіком. Це пояснюється вкрай просто: за таких умов людина не відпрацює повністю встановлений для неї робочий час.

Звісно ж, не варто забувати і про підприємства, які не в змозі зупинити процес праці через виробничо-технічні умови чи потребу у безперервному обслуговуванні країни (населення). Тут схема така: вихідні надаються кожній групі осіб у різний час почергово, аби не збивати графік. Компенсують працю тільки у випадку, коли людина працювала у час, не зазначений у її графіку. (ст. 69 КЗпП України).

До прикладу, якщо у вихідний день стоїть за графіком робочий у працівника, то йде оплата за нього на загальних підставах. Все це через те, що вихідні у робітників та установи, підприємства чи організації, де вони працюють, можуть не співпадати один з одним.

До речі, левова частина українців цьогоріч працює у святкові дні з різних на те причин. Серед них найактуальніша – доплата за понаднормову роботу, потім йде неможливість звільнитися через графік (мова йде лише про працевлаштовану частину населення).

Джерело: Корупція.інфо