З 2014 року зростала мотивація та становлення духу українського народу, у тому числі Збройних сил України.

Незважаючи на те, що військовий потенціал угруповання РФ перевищує потенціал українських сил, ЗСУ успішно обороняються та проводять наступальні операції.

Такою думкою поділився ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Чинне керівництво ЗСУ сьогодні — ті, хто набував досвіду з 2014 року. Вони працювали над стратегією, оперативним мистецтвом та тактикою, що й реалізували вже у 2022 році, наголосив Романенко.

“На тактичному рівні значною мірою віддавалася ініціатива командирам нижньої ланки. Почалося це такого роду трансформація на нижньому рівні, коли прийшов генерал Залужний — головнокомандувач Збройних сил і один із перших його наказів був пов’язаний з тим, що дав право командирам нижньої ланки приймати рішення, коли відкривати вогонь по противнику. Тому що в попередні часи поки отримували дозвіл на такі дії минав час, губилася ініціатива і дії потім по противнику ставали неефективними”, — розповів Романенко.

Також спікер розповів про фігуру Залужного, протиставивши його російському генералу Герасимову.

“Герасимов — професійно дуже підготовлений ворог. Це батько гібридної війни, котрий розробляв теорію ще до війни. Читаючи, вивчаючи його праці, я розумів, що практика відпрацювання, на жаль, швидше за все, буде на нашій державі, що й сталося. Але Залужний, щоб перемагати супротивника, він його вивчає, і багато в чому визнає Герасимова як високопрофесійного військового. Усе питання у тому, куди і на що спрямований професіоналізм цього генерала”, — зазначив експерт.

Він наголосив, що над Залужним не тяжить передісторія радянського часу навчання у радянських вишах, історія війн локальних, у яких брав участь Радянський Союз, військовослужбовці та солдати і офіцери. Але з Герасимовим усе це має місце бути.

“Наші нинішні генерали виховувалися на війні за незалежність свого народу, існування своєї держави. Звідси різного виду мотивації та різні фактори, що впливають на реалізацію свого професіоналізму у конкретних діях, організації підготовки воєнних дій. І завдяки, на мій погляд, саме цьому є різні результати”, — вважає Романенко.

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко вважає, що нинішні ЗСУ мають кілька важливих рис.

“По-перше, вони без перебільшення мають унікальний досвід бойових дій, – пояснює він. – Зазначимо, що ще нещодавно перспектива масштабної конвенційної війни у Європі виглядала примарною. Навіть та війна, яку Росія вела проти України, починаючи з 2014 року, отримала назву “гібридної”, що передбачало ширший арсенал інструментів військових дій, де використання конвенційних військових сил та власне військові дії – лише один із компонентів (наприклад, більше уваги приділялося інформаційній складовій війни)”.

За словами Артема Філіпенка, нинішній етап російсько-української війни – це повномасштабна війна із застосуванням усіх видів конвенційної зброї. Їй властиві оборонні та наступальні операції, прориви, операції на оточення тощо, тобто вона повинна вестись і ведеться за всіма правилами сучасного військового мистецтва.

“По-друге, – продовжує експерт, – у міру продовження війни підвищується рівень використання новітніх технологій та нових видів озброєнь. Так, значною мірою продовжують воювати зразки озброєнь, створених у другій половині ХХ століття, але що далі, то ширшим стає застосування нової зброї. І саме ЗСУ отримує досвід їх використання у конвенційній війні. Більше того, використання нових технологій вже вплинуло на тактику дій усіх родів військ”, – наголошує Артем Філіпенко.