Польща працює над концепцією, яка дозволить відмовляти росіянам у видачі віз.

Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Пьотр Вавжик.

Вавжик заявив, що Польща виступає за розширення санкцій ЄС, особливо щодо призупинення дії угоди про спрощення візового руху для громадян Російської Федерації. Водночас він визнав, що не всі країни Євросоюзу на це згодні.

“Проти цього виступають великі країни-члени, включаючи Німеччину, Францію та Нідерланди. У зв’язку з тим, що неможливо подолати опір цих країн щодо призупинення дії угоди про спрощення візового руху для громадян РФ, Польща працює над новим рішенням”, – сказав він.

Вавжик додав, що польська дипломатія вже кілька тижнів веде переговори на цю тему з деякими державами-членами та зазначив, що подібний погляд на ці питання мають також Литва, Латвія та Естонія, Чехія та Словаччина.

“Ми можемо очікувати рішення з цього питання в найближчі тижні”, – додав дипломат.

Вавжик нагадав, що Польща вже кілька місяців не видає туристичні візи громадянам РФ. Нині їх отримують лише росіяни, які через роботу змушені перетинати польсько-російський кордон, в тому числі водії вантажівок, дипломати, а також особи з “картою поляка” та члени сімей громадян Польщі та інших країн ЄС.

Той факт, що у Польщі планують розробити механізм, який дозволить припинити видачу віз громадянам Росії дозволить росіянам пошвидше повернутись в “омріяний СРСР”, вважає голова Офісу президента Андрій Єрмак. 

“Польща також приєднується до рішення Фінляндії, Естонії, Латвії та Данії у їхній спробі запровадити загальноєвропейську заборону на видачу туристичних віз для росіян. Візовий бан наступає на росію. Омріяний ними срср вже близько”, – наголосив Єрмак. 

А от на думку радника керівника Офісу президента Михайлоа Подоляка, саме втрата віз і може стати першим кроком до російського бунту.

“Навіщо потрібні візові обмеження для громадян Росії? Пів року війни довели: їх не хвилюють масові вбивства, зруйновані міста, ядерний шантаж, Буча чи Маріуполь. Лише розмови про втрату віз змогли повернути до усвідомлення війни та відповідальності. А це перший крок… до бунту росіян”, – написав він.

До слова, питання видавання віз громадянам Росії перебуває в компетенції держав-членів Євросоюзу. Вони в кожному конкретному випадку можуть відмовити у візі на підставі загроз власній безпеці.

Через незаконну, невиправдану агресію Росії проти України передусім Україна, але і держави-члени ЄС постали перед безпрецедентними викликами.

Про це заявила представниця Єврокомісії Аніта Хіппер.

“Я не відповідатиму “так” чи “ні” на ваше запитання, оскільки ми вже розробили детальні рекомендації державам-членам щодо застосування рішення про часткове обмеження режиму візової лібералізації з Росією. Це в компетенції держави-члена – розглядати кожну заяву і відмовляти на підставі загрози громадському порядку чи внутрішній безпеці”, – відповіла Хіппер на запитання про те, чи підтримує Єврокомісія припинення видавання туристичних віз росіянам.

Посадовиця в цьому контексті нагадала про ще одну проблему у процесі видавання віз громадянам РФ.

“Є ще один елемент, який слід взяти до уваги. Це той факт, що багато працівників консульств були вислані з Росії, що ще більше ускладнює процес обробки візових заявок для громадян РФ”, – зауважила представниця Єврокомісії.

Вона додала, що наразі тривають дискусії на рівні ЄС із державами-членами, щоб забезпечити координацію.Хіппер зауважила, що держави-члени повинні виконувати міжнародні зобов’язання і забезпечити те, аби завжди була категорія людей, яким візи видаватимуть у будь-якому разі: з гуманітарних причин, для членів родин громадян ЄС, для журналістів чи дисидентів.