yawe

Події минулого вівторка в парламенті – змова з метою збереження Яценюка на посаді прем'єр-міністра – обростають новими подробицями.

"Опозиційний блок"

За інформацією моїх джерел, Юрій Бойко особисто контактував з президентом Петром Порошенком, і лідеру фракції "Опозиційний блок" недвозначно дали зрозуміти, що фракція повинна дати мінімальний результат за відставку. Точніше, калькулятор на Банковій, який зводив всі голоси, дав "Оппоблоку" квоту всього на шість голосів. Тоді як з їх боку була готовність на понад 20 голосів.

Чому Бойко послухався? Тому що Бойко на "гачку" Банкової, який старанно заточив Віктор Шокін. У столі у генпрокурора вже вісім місяців лежить без руху подання до парламенту про зняття з Бойком депутатської недоторканності і отримання згоди на його арешт у справі скрапленого газу Курченко. Замість того, щоб направити звернення до парламенту, Шокін його заблокував, виторговуючи для Банкової поступливість Бойко.

Після того, як "Оппоблок" попросили обмежитися шістьма голосами, це спровокувало навіть конкуренцію всередині фракції, кому саме дадуть право натиснути "за" відставку. У підсумку, квоту перевищили на два голоси, вирішивши розподілити її серед самих публічних осіб, щоб вони потім не червоніли на ефірах за своє неголосування. "За" проголосували Бойко, Вілкул, Шуфрич і Матвієнков – це лідери чотирьох неформальних груп всередині вчорашньої Партії регіонів, які представляють, відповідно, "РосУкрЕнерго", "Ахметовська", "медведчуківськими" і "Стародонецкіх".

Також за відставку проголосувала Юлія Льовочкіна, яка є делегатом в ПАРЄ, де розповідає про безчинства "київської хунти" – і неголосування поставило б її в недвозначно положення. І ще один голос "за" дав Мураєв – представник "нової хвилі" в Партії регіонів, власник каналу NewsOne, який намагається грати свою гру, в тому числі з оточенням Михайла Саакашвілі – досить подивитися на лояльне висвітлення його діяльності цим медіа.

Плюс за відставку проголосував адвокат Ахметова Воропаєв (це нібито дозволило б олігархові в дискусії заперечувати змову, кажучи, що найближча до нього людина натиснула "за"). Ну і восьмий голос надійшов від Вадима Рабиновича, який вибрав нішу епатажної політики і навіть був серед тих, хто відзначився в підписному листі за відставку Яценюка, коли шукали 150 голосів за ініціювання йому недовіри.

За відставку не проголосували ті, хто 15 хвилинами раніше висловився за визнання роботи уряду незадовільною. Це група Бойко, який вів переговори з Банковою, плюс люди, котрі приєдналися Льовочкіна і Фірташа (Бакулін, Дунаєв, Іоффе, Мирний, Павленко, Папієв, Мірошниченко, Скорик); група Медведчука (Шурма, Німченко, Козак), і група Ахметова (Королівська, її чоловік Солод, Новинський, Долженков, Омельянович).

При чому, якщо все витягли картки, то Вадим Новинський показово залишив її в слоті, тим самим показуючи, чиїми голосами прем'єра зберіг своє крісло.

Група "Воля народу"

Колишня група Єремєєва на сьогоднішній день стала апендицитом Блоку Порошенко, а роль посередника при зборі голосів здійснює одіозний Олесь Довгий.

Список тих депутатів, які проголосували за визнання роботи Яценюка незадовільною, але через 15 хвилин не дали голоси за відставку, складається з дев'яти прізвищ: Бандуров, Мельничук, Пономарьов, Развадовський, Богуслаєв, Довгий, Молоток, Немирівський, Поплавський. Всі вони витягли картки в момент голосування. А коли переконалися, що план змови спрацював і голосів не вистачило, четверо з них кинулися писати заяви за те, щоб їх голос зарахували – що неможливо зробити в принципі.

 

Також показово, що серед депутатів "Волі народу", які не дали голоси, троє близькі до Льовочкіна і Бойка: Мельничук, Фурсін та Москаленко – двоє останніх в цей відповідальний день взагалі не прийшли в парламент.

"Радикальна партія"

Також цікаві метаморфози відбулися у фракції Ляшка, який на сьогоднішній день працює в тандемі з Рінатом Ахметовим – головною опорою Яценюка. Зверніть увагу на одну деталь, яка видає змову. Йдеться про депутата Кошелевої. У цей день вона була в парламенті. Останнє її результативне голосування – за диктаторський закон N3700, яке відбулося після 16 годин. Потім йде обговорення звіту уряду. Потім – голосування за визнання роботи Яценюка незадовільною. Її картка стояла в терміналі, але не проголосувала. А через 15 хвилин, коли голосують за вотум недовіри, картку Кошелевої виймають з терміналу – і в системі вона значиться як "була відсутня".

Питання – хто відпустив Кошелева додому в день голосування, з огляду на залізну дисципліну в блоці Ляшко, а також явну несамостійність молодий радикалка? Очевидно, що це не могло статися всупереч волі Ляшко.

Блок Петра Порошенка

Але саме показово відбулося у фракції БПП. Там зробили "алогічний вчинок" 24 (!) Депутата, що можна порівняти з розміром цілої фракції. Спершу дали голоси за визнання роботи незадовільною, але потім не проголосували за відставку Андрієвський, Герасимов, Евлахов, Козаченко, Король, Лівік, Лубинець, Макар'ян, Мушак, Паламарчук, Романюк, Савченко, Ткачук, Усов, Белькова, Горват, Єфімов, Козир, Куліченко, Недава, Павелко, Третьяков, Урбанський, Яриніч.

Головним спільником Яценюка стала група УДАР, також знаходиться в особливих відносинах з Льовочкіним-Фірташем. Шість депутатів УДАРу не натиснули на кнопки за відставку, хоча 15 хвилинами раніше проголосував за роботу уряду незадовільною – Лівік, Макар'ян, Паламарчук, Романюк, Ткачук, Белькова. У цьому "ударовском" списку є одна примітка: Ольга Белькова – виходець з корпорації Віктора Пінчука, який також послідовно підтримує Яценюка (за відставку не голосував мажоритарник Пінчука позафракційний Яків Безбах).

Крім групи "УДАР", голоси за відставку не дали депутати, близькі особисто до президента, а також бізнес-крило фракції, яке орієнтується теж на нього.

Саме викликає – це поведінка тих депутатів, які скріпили підписом вимога відставки Яценюка, але потім не проголосували за неї. У фракції БПП таких 12 нардепів: Горват, Козаченко, Куліченко, Лівік, Лубинець, Макар'ян, Романюк, Савченко, Ткачук, Усов, Чепинога, Яриніч. Якихось чітких пояснень такої поведінки на засіданні фракції БПП вони не озвучили. •

Однак головним об'єктом критики з вуст президента Порошенко на останньому засіданні фракції стали не ці депутати, а ми з Мустафою Найємом – через те, що зважилися сказати про змову вголос. Замість відвертої розмови відбулося прилюдне зганяння зла.

Провальне голосування, зрежисована ззовні парламенту, стало ще одним підтвердженням, що ніякої системи стримувань і противаг на верхівці українського керівництва не існує. Президент Порошенко і прем'єр-міністр Яценюк в моделі США повинні були контролювати один одного, конкуруючи за успіх і обмежуючи державну корупцію. Насправді, вони просто розподілили сфери впливу і грошові потоки, вступивши в змову, ще одним повноцінним учасником якого тепер стали олігархи. Замість того, щоб випустити пар, автори сценарію ще сильніше закрутили пробку.

Суспільна напруга скаче вгору, а з ним – і запит на сакральну жертву. Те, що півроку тому можна було вирішити зняттям Шокіна, а місяць тому – Шокіна і Яценюка, зараз вже не вирішиш навіть цими кадровими рішеннями. Заміна прем'єра зняла б питання дострокових виборів. А тепер, коли ситуацію заганяють в кут, очищення виборами стає все менш бажаною, але все більш імовірною. З кожним витком кризи, без відновлення довіри, ціна за вихід з нього тільки зростає.

Сергій Лещенко