Секретар РНБО Данілов вимагає компенсацію за відмову України від ядерної зброї.
За його словами, 1994-го нас обдурили й обманом забрали ядерні ракети.
“США домовилися, що їх забирає РФ, Росія їх забрала і зараз шантажує весь світ. Ми повинні отримати за це компенсацію. І я вже не кажу, що жодної грошової адекватної компенсації Україна за це не отримала. Ми сьогодні потребуємо допомоги та зброї для захисту”, – заявив Данілов.
Нагадаємо, раніше в інтерв’ю виданню Axios, президент Зеленський заявив про “велику помилку” і “зраду стосовно України” щодо відмови від ядерного статусу.
“Якби в Україні зараз була ядерна зброя, якби ми тоді не зробили таку велику помилку, а я вважаю, що це помилка на сьогодні, то не було би вторгнення, і ми мали б свої території. Тому що ми завжди могли б говорити на рівних з Російською Федерацією та з усім світом”, – сказав Зеленський.
Варто зазначити, що свою думку на цю ситуацію також висловив і Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія
“У Кравчука, мені здається, помилка фатальна – це позбутися ядерної зброї, підписавши меморандум (Будапештський. – Ред.), який нічого не значить. В цілому ми сьогодні успадковуємо цю одну помилку. Якби ми були ядерною державою, повірте, всі б з нами розмовляли інакше”, – заявив Арахамія в інтерв’ю.
На думку голови фракції “Слуга народу”, треба було проявити наполегливість і домогтися підписання більш сприятливих документів. Він також заперечив аргумент про відмову від ядерної зброї через високу вартість її обслуговування.
“Навіть якби не могли обслуговувати, ми могли б тоді скоротити, але залишити ядерний потенціал. І ми могли б шантажувати весь світ. Давали гроші б на обслуговування. Як зараз відбувається в багатьох інших країнах”, – заявив Давид Арахамія.
Щобільше в аналізі, опублікованому на англомовному аналітичному порталі War and the rocks, дослідники згадують шлях України до відмови від третього за величиною у світі ядерного потенціалу та наводять кілька історичних уроків для вирішення сучасних проблем розповсюдження ядерної зброї.
«Випадок України є найбільш повчальним серед інших радянських ядерних спадкоємців. Сполучені Штати та їхні союзники сформулювали сподівання, що після розпаду СРСР має виникнути лише одна ядерна держава, і всі розуміли, що ця держава – Росія. Поки Білорусь і, після короткого вагання, Казахстан дотримувалися цих очікувань, Україна йшла більш заплутаним і важким шляхом», – зазначають автори.
Україна, якій у спадок дістався третій за величиною ядерний арсенал світу, отримала 176 міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), озброєних 1240 ядерними боєголовками та 44 стратегічні бомбардувальники з сотнями крилатих ядерних ракет.
У 1994 році держава приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як без’ядерна держава та погодилася передати все Росії. Своєю чергою, Україна отримала безпекові гарантії з боку інших ядерних держав.
Однак як ми бачимо сьогодні гарантії ці не виконуються, саме тому Данилов і вирішив знову повернутися до цього питання.