Генпрокурор запропонувала п’ятому президенту України скористатися правом на захист.

Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова після звинувачення у фальсифікації постанови про вручення підозри експрезиденту Петру Порошенку записала роз’яснювальне відео щодо процедури повідомлення про підозру. Відповідний ролик з’явився на ютуб-каналі відомства.

“10 червня було повідомлено про підозру у спосіб, передбачений КПК України і уповноваженим на це прокурором. Вчора, в черговий раз інформаційний простір сколихнули чергові заяви з цього приводу. Щоб уникнути будь-яких маніпуляцій, пояснюю ті аспекти, які жваво обговорюються в суспільстві”, – заявила генпрокурор.

Зокрема, у травні та листопаді 2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) були внесені відомості під номерами з останніми цифрами 753 та 1732 про кримінальне правопорушення щодо призначення членів Вищої ради правосуддя, а також незаконного призначення першого заступника Служби зовнішньої розвідки. У березні 2020 ці кримінальні провадження були об’єднані в одне, якому було присвоєно номер з останніми цифрами 753. Пізніше епізод щодо Вищого правосуддя було закрито слідчим, проте номер 753 зберігся.

У повідомленні про підозру, яке Венедіктова підписала 10 червня, є посилання на ч. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 Кримінального кодексу. У постанові, яким доручено повідомити про підозру, зазначено, крім перерахованих статей, також і статті 109, 367 та 382 КК України. У дорученні вказано ст. 367 ст. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 КК України.

Таким чином, генпрокурор вважає, що все виконано згідно чинного законодавства, оскільки в описовій частині постанови є всі посилання на статті розслідуваної кримінальної справи, а доручення містило кваліфікацію за конкретним епізодом, у якому винесено повідомлення про підозру.

Також Венедіктова розповіла, чому сьогодні не відбувся допит підозрюваного Порошенка. За її словами, захист клопотав про його перенесення, щоб допит і судове засідання, на якому буде обиратися запобіжний захід експрезиденту України, відбулися в один день – 1 липня. Слідство не побачило в цьому перешкод і задовольнило прохання.

“Вперше за роки незалежності України ми створюємо прецедент, який руйнує касту недоторканних. Тому пропоную п’ятому президентові України продемонструвати співгромадянам власним прикладом повагу до закону, створеним правоохоронним органам і реформованим судам, і скористатися правом на захист способом, передбаченим законом і доводити в суді свою невинність”, – підсумувала генпрокурор.