РФ переходить на формат ядерного шантажу тоді, коли у неї немає жодних перемог, а навпаки, вона зазнає поразки. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

“Якщо згадати контрнаступ на Північному плацдармі — Чернігівській, Сумській та Київській областях, коли в Росії все йшло з рук геть погано, вони займалися шантажем за допомогою Чорнобильської атомної станції. Згадуючи звільнення Харківської області, частини Херсонської, були погрози, пов’язані із Запорізькою АЕС, такий наратив, що Україна нібито може застосувати “брудну” ядерну бомбу”, — заявив експерт.

Коваленко зазначив, що загалом російська сторона каталізувала загрозу ядерною зброєю в періоди, коли назрівали події, які РФ не могла контролювати, коли їй доводилося робити “жести доброї волі”.

“Ось і зараз, я розумію, що передчуття чергового “жесту доброї волі”, досить серйозного, який повинна буде зробити російська окупаційна армія, Кремль активізує вже заїжджений наратив про використання і поширення ядерної зброї”, — висловив він думку.

Заяви про розміщення Росією тактичної ядерної зброї на території Білорусі — хороший привід запроваджувати санкції вже проти “Росатома”. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

За його словами, Мінськ боїться західних санкцій, але ще більше він залежний від Москви, і від Пекіна теж. У Олександра Лукашенка немає іншого вибору.

“До того ж він і сам грає з темою залякування Заходу ядерною зброєю. Я нагадаю, що першим цю тему порушив, до речі, Лукашенко 2021 року. Мені здається, це було зроблено з подачі Москви, Москва тоді розігрувала багатоходівку, починала тоді лякати Захід ядерною загрозою, але цілі були інші. Тоді Путін хотів примусити Захід виконувати свій ультиматум, який він тоді готував, і в грудні він його публічно оголосив — ультиматум до НАТО і США, щоб Україну не прийняли до НАТО, щоб НАТО відійшов на кордони 1997 року тощо. Але тоді це не спрацювало, але починав саме Лукашенко із закликів розмістити в Білорусі ядерну зброю”, — сказав він.

А зараз, зазначив політолог, це використовується для того, щоб іще раз пошантажувати Захід ядерною зброєю, бо шантаж був і торік, і в лютому, коли Путін заявив про призупинення участі Росії в договорі про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

“Зауважте, не вийшов із договору, а призупинив. Це такий половинчастий стиль Путіна. Він боїться насправді теж. Але зараз, думаю, що подальший розвиток подій буде тим, про який сказав прем’єр-міністр Польщі, — будуть санкції у відповідь на відповідне рішення Москви і Мінська, зокрема проти Лукашенка. Я думаю, що нинішня ситуація є гарним приводом запроваджувати санкції вже проти “Росатома”, — каже Фесенко.

Тобто, пояснив він, треба бити вже по ядерному сектору Росії, по тих людях, які будуть причетні до розміщення ядерної зброї на території Білорусі. Але також проти держкомпанії “Росатом”.

“Тому що Росія ж створює ядерну загрозу не тільки через розширення своєї ядерної присутності в сусідніх країнах, але також і через створення мережі атомних електростанцій у різних країнах світу. І як показала історія із Запорізькою АЕС, ці атомні станції можуть бути використані для шантажу. У нашому випадку — це захоплення атомних станцій (Чорнобиль, звідки змушені були піти, ЗАЕС). Але це шантаж. І вони ж можуть використовувати атомні станції, наприклад, на території європейських країн або країн Азії для того, щоб дестабілізувати енергетичну і політичну ситуацію в цих країнах. Такий ризик існує. Тому треба зараз уже заздалегідь розробляти новий пакет санкцій у відповідь на подібні дії Москви і Мінська”, — резюмував Володимир Фесенко.