кр

Архів Служби безпеки України презентував матеріали кримінальних справ про Голодомор 1932-1933 років в Україні.

У повідомленні СБУ говориться, що документи, які зберігалися в архівних підрозділах регіональних органів СБУ, будуть передані до Інституту національної пам’яті, передає Корупція Інфо

"Фігуранти нещодавно віднайдених архівних кримінальних справ чинили опір розкуркуленню, колективізації, насильницькій хлібозаготівлі та іншим заходам тоталітарної влади, які призвели до тяжкого руйнування українського села й Голодомору", – говориться в повідомленні.

Крім того, прес-центр опублікував перелік архівних справ:

1.     Матеріали архівної кримінальної справи на Гаманка Тараса Омеляновича йГаманка Павла Омеляновича. За вироком військового трибуналу 14-го стрілецького корпусу Українського військового округу від 14 березня 1935 р. Гаманка Т.О. засуджено до розстрілу, а Гаманка П.О. – до 10 років позбавлення волі із поразкою в правах на 2 роки. Їх обвинувачено у вбивстві 11 травня 1932 р. голови сільської ради Хильченка та нанесенні ножових поранень члену сільради Сопі за намагання примусити їх працювати в колгоспі. Після скоєного фігуранти справи із села втекли і переховувалися на будівництві залізниці, а 24 січня 1935 р. самі з’явилися до міліції.

ГДА СБУ, Полтава, Ф. Основний, спр. 1122.

2.     Матеріали архівної кримінальної справи на Кучму Петра Трохимовича й іншихжителів с. Хотомля Старосалтівського району (загалом 9 осіб). За постановою судової трійки при колегії ДПУ УСРР від 6 вересня 1931 р. фігурантів справи засуджено до різних термінів ув’язнення. Усіхобвинувачено у систематичних зривах заходів радянської влади на селі, участі у волинках та вбивстві активістів села під час хлібозаготівлі.

ГДА СБУ, Харків, Ф. Основний, спр. 18721.

3.     Матеріали архівної кримінальної справи на Тяпка Йосипа Миколайовича й інших жителів с. Миколаївка Новотроїцького району Дніпропетровської області (загалом 5 осіб). За вироком військового трибуналу 7-го стрілецького корпусу Українського військового округу Тяпко Й.М. засуджено до розстрілу, а решту фігурантів справи звільнено за недоведеністю складу злочину. За постановою судово-наглядової колегії Верховного суду СРСР від 17 березня 1935 р смертний вирок стосовно Тяпка Й.М. замінено на 10 років позбавлення волі у ВТТ. Його обвинувачено у вбивстві сільського активіста «на підставі класової помсти», проведенні антирадянської агітації та систематичному розкраданні колгоспного майна.

ГДА СБУ, Херсон, Ф. Основний, спр. 5122.

4.     Матеріали архівної кримінальної справи на Потійка Івана Петровича та іншихжителів с. Шабалинів Коропського району Чернігівської області (загалом 4 особи). За постановою судової трійки при колегії ДНУ УСРР від 20 січня 1933 р. 3-х фігурантів засуджено до розстрілу, 1-го – до 10 років ув'язнення в концтаборі. Усіх обвинувачено як членів «бандугруповання». Згідно із слідчими матеріалами, обвинувачені протягом 1929-1932 рр. пограбували будинок голови сільради та кооперативну крамницю с.Кнутів Менського району, здійснили кілька збройний нападів на сільраду, перешкоджали проведенню громадських зібрань села Рижки Коропського району, погрожували місцевим активістам.

ГДА СБУ, Чернігів, Ф. Основний, спр. 4/48.

«Усвідомлюючи надзвичайну важливість для суспільства вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу саме в час збройної агресії Росії в нашій країні, співробітники Служби безпеки України продовжуватимуть роботу з архівними матеріалами для виявлення раніше невідомихфактів про загублені долі простих українців, які у різний спосіб чинили опір репресивній машині», – йдеться в повідомленні.