Кіберфахівці Служби безпеки України викрили посадових осіб департаменту комунальної власності міста Києва на корупційних схемах, внаслідок яких місцевий бюджет втратив 12 млн грн.
Як повідомляє прес-служба СБУ у вівторок, кошти розкрадали з ресурсів, виділених на цифрову трансформацію, зокрема на оцифрування технічної документації об’єктів нерухомого майна.
“Як встановила СБУ, до організації оборудки причетні щонайменше три установи: департамент комунальної власності міста Києва (у структурі КМДА); комунальне підприємство Київської міської ради “Київське міське бюро технічної інвентаризації”; приватне підприємство “Лабораторія інформаційних технологій”, – йдеться у повідомленні.
У ньому уточнюється, що схема полягала у махінаціях із тендерними процедурами.
“По-перше, чиновники віддали перемогу в тендері на 40 млн грн без будь-якого конкурсу. По-друге, фігуранти провадження складали кошторис послуг із завідомо завищеними показниками. Це дало змогу зловмисникам покласти 20 млн грн у власні кишені. Гроші виводили через конвертаційний центр – на банківські рахунки фіктивних підприємств”, – зазначають у спецслужбі.
Там наголошують, що правоохоронці здійснили 16 санкціонованих обшуків, за результатами яких припинили діяльність незаконного конвертаційного центру, задіяного у злочинній схемі, а також вилучили печатки та документи понад 30 фіктивних підприємств, документи щодо незаконного виведення коштів, серверне обладнання, комп’ютерну техніку та мобільні терміни записи “чорної” бухгалтерії, що свідчать про привласнення державних коштів на загальну суму 20 млн грн.
“Планується проведення судово-економічної та комп’ютерно-технічної експертиз. Їхня мета – підтвердження завданих державі збитків на суму близько 20 млн грн та ухвалення за їхніми результатами відповідного процесуального рішення”, – резюмують у СБУ.
Також варто зазначити, що Служба безпеки України на виконання американського запиту про надання правової допомоги заблокували в Україні діяльність осіб, які займались відмивання вкрадених хакерами грошей. Про це повідомляється на сайті СБУ.
Група діяла в мережі Darknet, використовуючи розгалужену мережу підставних осіб та фінансових сервісів. Її клієнтами були міжнародні хакерські угрупування, які хотіли вивести крадене в готівку.
«Наприклад, злодії, які «зламували» банківські рахунки компаній по всьому світу, забирали собі віртуальні гроші», – йдеться в повідомленні СБУ.
Жодних подробиць про підозрюваних органи не наводять, окрім того, що вони діяли в Миколаєві.
Крім того, кіберзлочинці самостійно виготовляли та продавали флеш-накопичувачі із вірусами, які зламували цифрові гаманці жертв та викрадали з них криптовалюту. Під час обшуки у них вилучили комп’ютерну техніку із доказами протиправної діяльності, шкідливі програмно-апаратні засоби, чорнові записи та готівку. Наразі правоохоронці аналізують інформацію з комп’ютерів зловмисників.
«Наразі здійснюється аналіз вилученої інформації для притягнення до кримінальної відповідальності усіх відповідальних осіб, у тому числі іноземних замовників махінацій», – йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, раніше Служба безпеки України повідомила, що нейтралізувала в Сумській області злочинну групу з майже 50 людей, яку координували «злодії в законі» іноземного Сухумо-кутаїського клану, у тому числі з території Росії.
За інформацією СБУ, учасники угруповання намагалися поширити злочинний вплив на жителів кількох регіонів України. Щоб реалізувати це, вони створили розгалужену мережу своїх «осередків».
«Зловмисники залякували громадян, тероризували підприємців і «вибивали» з них гроші. До потерпілих кримінальники застосовували психологічний тиск, насильство та погрози фізичної розправи. Одержані суми лідери угруповання направляли на поповнення злодійської “каси”. Крім того, зловмисники використовували одержані «прибутки» для підтримки засуджених поплічників у місцях позбавлення волі, а також поширення там злочинного впливу», – сказано в повідомленні СБУ.