На тлі українсько-російського протистояння в державі з'яляєтся Він, його обіцянки і амбіції.

Він — двічі президент, але Грузії. Він — опозиціонер "проти всіх". Він — борець, але свою війну програв всього за 5 днів. Він — Міхеіл Саакашвілі.

Народився цей бунтівник 1967 року в Тбілісі у сім'ї інтелігентів. Освіту здобував за кордоном — у Європі і Штатах.

Увійшов у грузинський політикум 1995 року. 

Популярне: Погода кардинально зміниться! Синоптики попередили всіх українців, дізнайтеся, що ж на нас чекає

2002 року створює "Єдиний національний рух" — найбільшу опозиційну силу в Грузії і, як наслідок, правлячу партію в країні з 2004 по 2012 рр.

Починалося все з революції 20-23 листопада 2003 року. Міхо був одним із ініціаторів виступів проти злочинної влади президента Шеварднадзе. Акцій протесту з вимогами відставки уряду і проведення виборів. Демонстрацій, які увійшли в історію як "революція троянд".

Опісля він переміг на дострокових виборах 4 січня 2004 року і став президентом. Його підтримали 96,27 відсотка виборців.

Політика Саакашвілі в Грузії була різкою і проєвропейською. Так, обіцянкою президента було те, що у склад ЄС країна увійде не пізніше 2009 року і у повному складі. Тобто з Південною Осетією та Абхазією включно.

Саме ці два регіони було втягнено у грузинсько-російський конфлікт 2008 року, який згодом переріс у війну. В її основі — провокації та безлад в регіоні. 

У 2014 році в бік Міхо були висунуті обвинувачення по перевищенню обов'язків його як голови держави. Окрім цього, Саакашвілі витрачав бюджетні гроші як особисті. Так, у період між 2009 та 2012 роками він "викинув" близько 450 тис доларів у косметичні процедури для себе та сім'ї.

Президента було оголошено у внутрішньодержавний розшук. Якщо його вину буде доведено, то Міхо світить 11 років ув'язнення.

Сам же Саакашвілі говорить, що «З чим прийшов у президентство з тим і пішов, зате у країни в 4 рази виросла економіка». Так, результатом проведених реформ у соціальній і економічній сферах став ріст ВВП у 3,1 рази. Зросли доходи в громадян — з 3,9 тис доларів на одну людину до 8,4 тис. Довіра до правоохоронних органів Грузії складає 90 відсотків. З 2003 по 2009 рік держбюджет її зріс у 10 разів — з 400 мільйонів до 4 млрд доларів. Середня зарплатня збільшилася у 4 рази, мінімальна пенсія — у 7 разів.

В антикорупційному рейтингу Transparency International його країна від 124-го місця у 2003 році піднялася до 66-го у 2009.

Каха Гоголашвілі, експерт Грузинського фонду міжнародних і стратегічних досліджень, акцентує:

«Якщо все-таки виявиться, що Саакашвілі під час свого правління чинив незаконні дії, то в історії він залишиться лідером, який не витримав спокус і деградував. З іншого боку, якщо претензії до нього безпідставні, Саакашвілі запам’ятається як значний реформатор, який зробив Грузію лідеркою Східної Європи».

І тут політик осідає в Україні. Вперше про Саакашвілі українці почули від Ющенка. Той у Міхо є другом і соратником. Президенти були одностайні у європейському майбутньому своїх країн. А ще, Віктор Андрійович є кумом Саакашвілі. 

2005 року у новорічну ніч обидва святкували у клубі "Арена", що на Бесарабці, де переважно пили. Опісля рушили до Буковелю та відвідали концерт Руслани в Яремче.

Та як політик Міхо мав ідеї далекоглядні. Опісля виступів зі сцени Євромайдану заявив, що збирається допомагати Петру Порошенкові у його дорозі до миру.

З того часу Саакашвілі було запропоновано стати першим віце-прем'єром — той відмовив. Очолив раду реформ — усього до року часу.

У травні 2015 року Міхеіл отримує громадянство України та посаду голови ОДА в Одесі. Пообіцяв, як без цього, зробити її столицею Причорномор'я. А розпочав із чисток та реформ. Скоротив апарат в адміністрації, спіймав кого на хабарі, кого на корупції. А ще відремонтував 30 відсотків траси до Рені.

Гроші для ремонту автошляху М 15 Міхо очікував від митниці. Проте ці прибутки унеможливила політика Яценюка. Тоді в прем'єра і Саакашвілі виникла перепалка, яка призвела до підвищення рейтингу останнього. Так, у часи головування в Бессарабії діяча вподобало 44 % громадян. 

Тоді ж з'явилася петиція з пропозицією по обранню Міхеіла прем'єр-міністром України. Впродовж 7 днів її підписало 20 тисяч українців. Сам же Міхо таких амбіцій не мав.

Основним досягненням його у одеський період було те, що кримінал, як каже Саакашвілі, покинув регіон.

А ще — афера по перерозподілу грошей. Так, політик орендував приміщення під Центр обслуговування громадян без попереднього тендеру і з надмірними витратами. У прокуратурі говорять про 10 млн гривень, витрачених без потреби. Розслідування триває.

Пам'ятним є конфлікт між Міхеілом та Аваковим. У грудні 2015 під час Ради реформ відбулася сутичка, яка призвела до "війни компроматів". 

Політики висловились з приводу діяльності одне одного, в результаті чого у бік Саакашвілі полетіла склянка з водою. І Аваков, і Яценюк, у якого до Міхо є свої рахунки, обізвали грузина "гастролером" і попросили піти геть з їхньої країни. Той їх звісно не послухав.

Вже 2016 рік став для Міші переламним. Стосунки із президентом зіпсувалися, а сам голова ООДА обвинуватив Порошенка у підтримці корупції. Він пішов у відставку, прирівнявши Петра Олексійовича і Януковича.

Починається опозиційна і ключова діяльність Саакашвілі, яка триває й до тепер. У лютому 2017 року ним створено "Рух нових сил". Їхня ціль — перезавантаження влади та правлячих еліт. Серед їхніх союзників — політична партія "Воля".

Відповідно у липні 2017 Міхеіл на підставі неправдиних даних, вказаних в анкеті втрачає громадянство в Україні. Він їде — аби вернутись. І повернувся.

10 вересня у супроводі Ю. Тимошенко та інших Міхо "прорвав" кордон і потрапив до України, попри всі оголошення всупереч цьому. Йдеться про припинення руху поїзда та "мінування" пункту пропуску "Шегині", аби політик не перетнув його. 

Самого ж Міхо за такі дії внесли у базу "Миротворець" — організацію по боротьбі зі злочинністю на рівні національної безпеки.

Певний час Саакашвілі перебуває в гостях Андрія Садового — мера Львова. У жовтні 2017 просить у держави політичного притулку, але йому відмовили.

Тоді ж почалася акція, яка триває і дотепер. Відбувається вона в урядовому кварталі і передбачає таке: вибори за відкритими списками; створення антикорупційного суду; обмеження депутатського імунітету.
Одним з організаторів протесту є "Самопоміч", а її лідер Садовий (тут зв'язок із Саакашвілі) заявив про обов'язок влади виконати ті вимоги, які висунуті протестувальниками. 

Люди й досі в наметах. Демонстрації тривають.

Е-декларація Саакашвілі

Згідно з документом за 2015 рік у Міхо є майно в Грузії. Це ділянка у 6,8 тисяч кв метрів (415 тис гривень), будинок (97 кв м) та прибудинкова територія (50 кв м) і квартира у 280 кв метрів. Їхню вартість не вказано.

За свого головування в Одесі політик жив у кімнаті площею 54 кв метри, яку винаймав.

Віднедавна Міхо оселився у шатрі під Радою.

Зарплати за 2015 рік він отримав 38 тис гривень. В банках Саакашвілі ще має 57 тис доларів та близько 130 тисяч грн. У його сина — ще 35 тис євро, а в дружини — 13 тисяч.

Готівкою в Міхеіла є 48 тис євро. Також у декларації вказано 2 годинники — Rolex і Hublot (сумарно це більше 20 тис доларів).

Чи вдасться Саакашвілі й далі лаштувати справи в Україні і які будуть результати ще під питанням. Ймовірною є його екстрадиція до Грузії, про яку говорили у генпрокуратурі. Отож, як то кажуть, "поживемо — побачимо".