Увечері 2 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію санкцій проти нардепа “Опозиційна платформа – За життя” Тараса Козака.

Кілька годин по тому телеканали, які формально належать йому, а саме “112 Україна”, NewsOne і ZIK припинили мовлення, що викликало очікувану бурю емоцій – одна частина українців радіє, а інша звинувачує владу в атаці на свободу слова. Рішення глави держави точно матиме наслідки. І не тільки для Віктора Медведчука, якого і називають реальним власником телеканалів.

Як Зеленський одним рішенням змусив безглуздо виправдовуватися Петра Порошенка, підставив спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, який набирає рейтинг, і чим це може загрожувати йому самому.

У Медведчука вкрали діамант

Жоден з трьох належних йому телеканалів не відноситься до числа перших “кнопок” країни, але в своїй ніші інформаційного мовлення вони точно входять у число лідерів. А ядро ​​їх аудиторії — південь і схід України, де левову частку популярності має партія “Опозиційна платформа — За життя” — політична сила, владу в якій зараз Медведчуку доводиться ділити з екс-главою Адміністрації Віктора Януковича Сергієм Льовочкіним.

Розклад сил всередині ОПЗЖ гранично ясний: у Медведчука (у зв’язці з ним виступає і Вадим Рабинович) є пул телеканалів та фінансові ресурси, у Льовочкіна — Юрій Бойко, який зараз конкурує з Володимиром Зеленським за право називатися найпопулярнішим політиком у країні. Також у колоді Льовочкіна є телеканал “Інтер”, який стрімко втрачає популярність, чого йому явно недостатньо.

При цьому взаємини у двох груп, м’яко кажучи, натягнуті. Як розповіли співрозмовники, знайомі з обстановкою всередині ОПЗЖ, Медведчук регулярно нагадує іншим партнерам про свою близькість до Володимира Путіна і не рветься ділитися російськими грошима, погрожуючи перестати пускати Юрія Бойка на свої телеканали.

Втрата відразу трьох “кнопок” — дуже серйозний удар планам і амбіціям Медведчука і Рабиновича. Тому немає нічого дивного в тому, що на наступний день після блокування емоційний Вадим Зіновійович в Раді назвав Зеленського “фашистським дияволом”.

Кажуть, що Медведчук розмірковував над тим, щоб висунутися кандидатом у президенти від ОПЗЖ на наступних виборах, а його політсила планувала і далі нарощувати свій рейтинг за рахунок інформбомбування по ТБ — тепер над всіма цими планами стоїть жирний знак питання.

Порошенка виставили дурнем, але він не здається

За майже два роки в опозиції Петро Порошенко ще міцніше вжився в роль “головного захисника патріотів” і “найбільш ярого борця з Росією”, а не завжди логічні і послідовні дії Зеленського лише давали йому для цього додаткові приводи.

Однак рішенням ввести санкції проти Медведчука-Козака Зеленський виставив колишнього гаранта в невигідному світлі і вибив з рук улюблений козир про “агента Кремля”.

Чому Порошенку довелося виправдовуватися? Справа в тому, що в жовтні 2018 року Верховна Рада звернулася до РНБО з вимогою ввести санкції проти компаній, які входять у структуру власності телеканалів “112 Україна” і NewsOne. РНБО підпорядковується президенту, тому тодішній глава держави Петро Порошенко міг з легкістю зробити те ж саме, що зараз Зеленський, але не зробив. Як пояснив сам Петро Олексійович, просто час тоді було вибрано невдалий — на носі були президентські вибори.

“Порошенко програв. Ось ці його заяви — це жалюгідні пояснення, чому у нього не вийшло. Йому більше подобалося дружити з Медведчуком, ніж боротися. Він отримав гол у свої ворота і на тій території, де цього явно не очікував”, — вважає політолог Микола Давидюк.

Разумков опинився посередині

Одна з головних інтриг останнього часу — стратегія, яку вибере для себе спікер Дмитро Разумков, який набирає популярність. Кілька днів тому він випустив ролик про те, як їде на роботу, з гаслом “Пора працювати!” Багато журналістів і політичні експерти побачили в ньому ще один натяк на президентські амбіції спікера, хоча в його оточенні такі плани всіляко заперечують.

Однак очевидно, що Разумков позиціонує себе як самостійного політика, який не завжди погоджується з генеральною лінією партії. Історія з голосуванням за санкції це в черговий раз підтвердила.

Разумков виявився єдиним членом Ради, який утримався. “Санкції гарні там, де ми не можемо покарати за українським законодавством. А тут все не на місці. І санкції по відношенню до каналів — це погано. Не дивлячись на те, чиї вони”, — пояснив він своє рішення.

Втім, в Україні така центристська позиція не завжди добра, що показує досвід самого Зеленського. До певного моменту ти можеш бути посередині, зберігаючи симпатиків в обох таборах, але одного разу все одно доведеться визначатися. І Разумкову вже починають ставити питання.