Впродовж 2016-го в Україні відзначають століття легендарного «Щедрика» Миколи Леонтовича, який вперше зазвучав у Києві у 1916 році.

У цей передріздвяний період у соціальних мережах розпочався онлайн-флешмоб між хоровими колективами  #Щедрик100challenge, розповідає Корупція. Інфо

До нього долучився і Молодіжний хор Архикатедрального Собору святого Юра УГКЦ, що у Львові, а також інші колективи України, – повідомляє прес-служба ЛМР.

У флешмобі українські хори виконують на відео свою варіацію відомої колядки.

За правилами #Щедрик100chalenge колектив не тільки викладає у мережу запис свого виконання «Щедрика», а й кидає виклик іншим хорам, які муситимуть долучитися до флешмобу. Таким чином, у Інтернеті можна знайти чимало учасників «челенджу».

До флешмобу можуть долучатися різні музиканти й гурти, обмежень у стилі чи кількості учасників немає. Наприклад, цікавим є відео сучасних виконавців, які створили бітбокс-кавер на «Щедрик» (біт бокс – створення ритму й мелодій за допомогою артикуляції рота – Авт.).

До відома, у 1902 році Микола Леонтович почав створювати перший варіант «Щедрика».

 «Мелодія цієї щедрівки елементарна – всього чотири звуки, – зазначила музикознавець Олександра Турянська. Сьогодні ж цю композицію виконують у найрізноманітніших обробках.

Загалом, як зазначають музикознавці, мелодія щедрівки – незвичайна, вона не містить святкового характеру, оскільки її виконують у мінорі. 

Микола Леонтович був дуже вимогливим до результатів своєї праці, врешті-решт останній варіант був написаний у 1916 році, вперше виконаний студентами Київського університету під керівництвом легендарного Олександра Кошиця. 

Мабуть, чи не найбільш емоційно звучав «Щедрик» у Михайлівському соборі під час Революції Гідності.

У 1936 році в Нью-Йорку на Медісон-сквер-гарден під час церемонії відкриття з’їзду Національної асоціації учителів музики дитячий хор із 1600 виконавців з тріумфом виконав «Carol of the Bells».

Саме так український «Щедрик» «отримав» ще одне дихання, перетворившись на пісенний дух щорічних різдвяних святкувань у всьому світі.

Отож цінуймо надбання своєї культури, популяризуймо своє іншим, вивчаймо тексти колядок і щедрівок, щоб потім передати це багатство наступним поколінням!