Експерти попереджають, що літнє цінове затишшя було недовгим і українцям потрібно готуватися до осіннього зльоту цін на продукти.

У першій половині 2018 року ціни на продукти в Україні піднялися на більш ніж 4%. Влітку деякі продукти навіть подешевшали. Однак вже з вересня, за прогнозами експертів, цифри на цінниках в магазинах почнуть збільшуватися. А до кінця осені подорожчання складе близько 20%.

При цьому в 2017 році ціни на деякі продукти виросли навіть більше, ніж на 20%, однак зростання цін було стрибкоподібним. У 2018-му різкого подорожчання не відбувалося, і восени ціни хоча і будуть підвищуватися стрімко, але рівно.

Популярне: По-королівськи! Марина Порошенко з доньками вразили неймовірними вишиванками (Фото)

Хоча влітку був хороший урожай і навіть спостерігалася невелика дефляція, з осені на українців чекає традиційне зростання цін. У вересні почнуть дорожчати овочі, і до зими ціни на них будуть максимальними. Ціни на овочі восени, як очікується, виростуть на 10-15%. Особливо це стосується тих позицій, які сильно подешевшали влітку.

Ціни на крупи, молочні продукти, м’ясо восени зростуть, але не дуже значно. Хоча м’ясо, сало і сир продовжували потроху дорожчати і влітку. Це пов’язано з тим, що зросли ціни на корм і виробничі витрати в тваринництві.

Куряче філе теж подорожчало влітку, зростання цін склало приблизно 1-1,5 грн в місяць. Так само росли ціни і на сир. Зате яйця влітку трохи подешевшали, а восени потрібно чекати зростання цін на ці продукти.

Найбільше восени подорожчає хліб. Причин підняття цін на цей продукт кілька, перш за все складні погодні умови, з якими зіткнулися аграрії.

Ціни на хліб відрізняються навіть в різних областях України. Такий ціновий розкид обумовлений і конкуренцією серед місцевих виробників, і з географічним фактором. Через дощову погоду в червні і липні 2018 року майже у всіх регіонах країни українські аграрії оголосили про неврожай зернових. Так що ціни на хліб восени будуть бити рекорди.

Хліб почне дорожчати вже в найближчі тижні. Причому ціни виростуть мінімально на 25-30% – і більше. В цьому році неврожай зернових став загальносвітовою проблемою. Крім погодних умов в Україні, важливим фактором подорожчання хліба стало і зростання експортних цін.

Борошно подорожчало з 6,20 грн до 7,50 грн за 1 кг. До осені ціни на борошно виростуть до 9,90 грн за кілограм, і це, звичайно, вплине на ціни на хліб.

Серед інших чинників, що впливають на ціноутворення, нестача персоналу. Зараз відбувається масовий відтік робочої сили з України в Європу. Аналітики попереджають, що через трудову міграцію в Україні може сповільнитися економічне зростання і сильно піднятися ціни.

Крім того, на ціни впливає попит. Українці все більше вибирають не звичайний хліб або батон, а дорогу випічку: чіабатту, гречаний хліб, багети. Конкуренція серед виробників дуже велика, так що багато хто орієнтується саме на ці «модні» напрямки.

Але навіть найдешевший, так званий соціальний хліб подорожчає приблизно до 9,50-10 грн за буханець. Підвищення складе близько 3-4 гривень.

Єдине, що повинно «радувати» українців, це те, що зростання цін буде поступовим, а не різким. Тобто подорожчання на 30% відбудеться не одномоментно, а по 4-5% в місяць.