У рамках судової реформи, що стартувала минулого року, в Україні має запрацювати оновлений Верховний суд, склад якого вперше обирається на відкритому конкурсі, передає Корупція.Інфо

Популярне: Невже це правда! Ви тільки подивіться чим Аваков займається в Канаді. В це важко повірити

Однак, незважаючи на запевнення президента Петра Порошенка про безпрецедентну прозорість відбору, у фінальний список потрапило чимало одіозних суддів часів Віктора Януковича, які судили активістів Євромайдану та мають фінансові активи сумнівного походження. Чому вищий суд країни може стати притулком для старих кадрів і чи вплине на ситуацію президент.

Старі судді

У червні 2016 року Верховна Рада проголосувала за зміни до Конституції в частині правосуддя та за закон "Про судоустрій і статус суддів", формально після цього в Україні стартувала судова реформа.

Відповідно до змін, Верховний суд став вищим судом в Україні, а його склад має бути сформований із суддів, вперше обраних в рамках відкритого конкурсу. Відбір відбувався у декілька етапів і зараз знаходиться на завершальній стадії.

Сам президент назвав конкурс зразковим і навіть заявив, що він може послужити прикладом для інших країн. Крім того, глава держави запевнив, що всі негативні висновки про тих чи інших кандидатів були враховані та сумнівні претенденти не потрапили у фінальний список.

Але, за словами активістів організацій "Чесно" і ProSud, близько 80% кандидатів – діючі або колишні судді, тобто представники старої системи.

Громадська рада доброчесності (ГРД) при ВККС, яка згідно з законом "Про судоустрій і статус суддів" може давати оцінку щодо кожного претендента, передала комісії негативні висновки щодо 30 недобросовісних кандидатів.

Однак ВККС не врахувала жодного негативного висновку.

"Із цих 120 кандидатів є судді, які виносили вирок Юрію Луценку. Тобто або той вирок був справедливим, або ці судді не мають бути в списку. Є люди, чий матеріальний спосіб життя зовсім не відповідає їх деклараціям.

Є судді, які виносили рішення про заборону Майдану, штампували рішення про Автомайдан. Переважна більшість суддів, які пройшли у Верховний суд, раніше не працювали в ВСУ, але були суддями апеляційних, касаційних, вищих судових інстанцій, тобто це – плоть від плоті старої судової системи.

Насправді оновлення не відбулося, фактично одні судді помінялися на інших", – пояснює  політичний експерт Кирило Сазонов.