Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов розповів в ефірі ток-шоу “Право на владу” на телеканалі “1+1” про те, що за саботажем в енергетичній сфері України може стояти Росія.

Україна входить у зиму з низькими запасами вугілля. І цей саботаж в енергетичній сфері набуває певних ознак, і не виключено, що за цим може стояти Росія.

“У нас є два фундаментальні рішення. На превеликий жаль, той саботаж, який ми сьогодні бачимо у енергетичній сфері, набуває вже певних ознак. Тому я змушений був звернутися до голови СБУ з відповідним листом, щоб вони розібралися, що сталося. Чому ми сьогодні, коли підійшла зима, не маємо відповідних запасів вугілля. І чи це не є диверсія з боку чи то Російської Федерації, чи то інших осіб. Енергетичне питання є питанням номер один по дестабілізації у країні – ми це цілком усвідомлюємо”, – сказав Данілов.

До слова, причина низьких запасів вугілля в Україні може бути викликана і ще однією причиною. А саме відвертим саботажем зі сторони олігарха Ріната Ахметова.

За інформацією ЗМІ, експорт електроенергії з України в Європу зріс на 25,4% в перший тиждень грудня. Він становив 62,7 млн кВт-г або 30 тис. тонн вугілля.

Монополія на експорт електроенергії в ЄС — у компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Мотивація ДТЕК спалювати дефіцитне вугілля для виробництва електроенергії на експорт в ЄС — це в кілька разів вищі європейські ціни, повідомляє «Монополіст».

Сьогодні запаси вугілля на складах українських ТЕС становлять 415 тис. Тонн, що більш як в два рази менше гарантованих запасів вугілля, які повинні знаходитись на ТЕС. Через такий дефіцит цілих 20 блоків ТЕС не працють, а паливо доводиться імпортувати із Польщі, США, Колумбії та Австралії.

Заощадити вугілля, яке знадобиться в січні можна обмеживши експорт електроенергії.

Бурштинський енергоострів є  основним напрямком експорту електроенергії з України в ЄС . Це територія від’єднана від енергосистеми України, але синхронізована з європейською.

В січні-листопаді 2021 року з України було експортовано до Європи 3 млн МВт-г електроенергії. З них майже половина обсягів була поставлена в Угорщину — 1,4 млн МВт-г, адже там найвища вартість електроенергії серед усіх країн-сусідок України.

В Польщу було поставлено 777 тис. МВт-г електроенергії з України.

З нуля до 504 тис. МВт-г обсяги експорту електроенергії з України різко зросли в березні. Далі протягом року обсяги експорту поступово зменшувалися.

Однак потім нас чекав неочікуваний поворот: восени, коли вже було зрозуміло що Україну взимку чекатиме гострий дефіцит вугілля, ДТЕК продовжив поставляти в ЄС: у вересні — 272 тис. МВт-год, у жовтні — 244 тис. МВт-год та в листопаді — 130 тис. МВт-год.

Інформацію про те, що Ахметов спалює зимові запаси вугілля підтвердив і телеграм-канал “Таємниці Депутата”.

“Бурштинська ТЕС продає електрику до Європи втричі дорожче, ніж в Україні. Антикорупціонери звернули увагу на те, як олігарх витрачає вугілля. Це свідома диверсія з боку олігарха”, – написали там.

Цілком імовірно, що Ахметов робить це на зло президенту, з яким у олігарха триває відкрита війна. Тільки він забув, що Зеленський може вдарити у відповідь і ця відповідь буде дуже потужною.